Wieża widokowa, drogi rowerowe i ciekawa historia. Szachty polecają się na spacer! (ZDJĘCIA)

Szachty fot. L. Łada

57,5 ha terenów do spacerów i przejażdżek rowerowych, platformy widokowe do obserwacji ptaków i niesamowite widoki na stawy z wieży widokowej. Tak właśnie wyglądają Szachty, magiczne miejsce na południu Poznania, na Świerczewie.

Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze nie tak dawno temu, bo w XIX wieku i na początku XX, Szachty, zwane także Gliniankami, były terenem… przemysłowym. Wydobywano tu glinę, z której w okolicznych cegielniach robiono i wypalano cegły. Jak wyglądała cegła z Szacht, można się przekonać na ulicy Leszczyńskiej, gdzie stoi dom Kindlera, zabytkowy budynek z 1910 roku, zbudowany właśnie z cegły wyprodukowanej na Szachtach. Po zakończeniu wydobycia gliny dziury po niej zalała woda, zarosła roślinność, a później zasiedliły różne gatunki ptaków i zwierząt. To wszystko stworzyło ten niezwykły teren, którym dziś się zachwycamy.

Co warto zobaczyć na Szachtach?
“Przy stawie Edy są punkty widokowe z ławkami, natomiast przy Rozlanym dostępny jest półokrągły pomost z desek kompozytowych, z którego można wypatrzeć platformy lęgowe dla rybitw” – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej, który zarządza tym terenem. – “Po stronie Fabianowa-Kotowa, od ulicy Mieleszyńskiej, znajduje się 25-metrowa wieża widokowa, z której tarasu można dokładnie ujrzeć panoramę okolicy. W sąsiedztwie wieży znajduje się również plac zabaw i ławki ustawione w kierunku Rozlanego Stawu. Glinianki są również miejscem edukacji przyrodniczej. Wzdłuż alejek rozmieszczone są drewniane tablice edukacyjne, które dostarczają ciekawych informacji na temat flory i fauny występujących na tym obszarze”.

Szachty to doskonały teren do spacerów i wycieczek rowerowych, ale jeśli ktoś chciałby przyjechać tu samochodem, to ma do wyboru kilka opcji: jeśli chce wejść na wieżę widokową, to najlepiej zaparkować przy ulicy Mieleszyńskiej. Jeśli chciałby podziwiać panoramę całych Szacht z punktu widokowego albo urządzić ognisko w specjalnie przygotowanym tam miejscu – to przy ul. Leszczyńskiej/Kocha.

Szachty się także zmieniają i przybywa na nich sezonowych atrakcji: na przykład w ubiegłym roku Zarząd Zieleni Miejskiej od strony Świerczewa posadził 45 wiśni piłkowanych “Kanzan”, które wyglądają wyjątkowo pięknie w czasie kwitnienia. Warto więc zobaczyć Szachty, a potem odwiedzać je regularnie – by sprawdzać, co tam powstało nowego…

Podziel się: