Wieża na Szachtach: ale widok!

Kilka dni temu jeszcze montowano schody, a już dziś na weszli na górę pierwsi odwiedzający – pracownicy firmy Mosty Poznań, która wybudowała tę konstrukcję. Sprawdzili jakość montażu wieży, a przy okazji zrobili wspaniałe zdjęcia widoków z góry. Pod koniec listopada będą je mogli podziwiać wszyscy chętni poznaniacy.

Historia powstania tej niezwykłej konstrukcji zaczęła się w 2016 roku. Tomasz Wierzbicki, ówczesny radny miejski Prawa do Miasta i radny osiedlowy ze Świerczewa, wpadł na pomysł, by na świerczewskich Szachtach postawić wieżę widokową. Kto chociaż raz był na południowych krańcach Poznania, na Szachtach zwanych też Gliniankach, doskonale wie, że to miejsce obfituje w piękne i niezwykle malownicze pejzaże zachwycające już z poziomu ziemi. Ale jaki to byłby widok, gdyby można było cały ten teren ogarnąć wzrokiem z góry!

Rada Osiedla Świerczewo praktycznie od początku istnienia samorządu walczyła o zachowanie tego niezwykłego terenu, a także uporządkowanie go, ale tylko w minimalnym zakresie, by nie psuć naturalnej urody tego zakątka. Stopniowo na miejscu wydeptanych ścieżek pojawiały się estetyczne alejki ze żwirową nawierzchnią, tablice ścieżek edukacyjnych, ławki, kosze na śmieci i… zapory dla samochodów, by nie wjeżdżały nad stawy. Ukoronowaniem rewitalizacji tego terenu miało być postawienie efektownej, lekkiej konstrukcji, z której rozciągałby się widok z jednej strony na Luboń i Szachty, a z drugiej na Dębiec.

Projekt wygrał Poznański Budżet Obywatelski 2016 i zdobył pieniądze na realizację inwestycji. Konstrukcję zaprojektowali architekci z Toya Design. Wydawałoby się, że lada dzień gotowa wieża ozdobi Szachty. Jednak okazało się, że pieniędzy jest za mało – inwestor chciał przeznaczyć nieco ponad pół miliona na wieżę, a wykonawcy chcieli dwa razy więcej. Dwukrotny przetarg zakończył się fiaskiem i dopiero w trzecim, gdy miasto dołożyło więcej pieniędzy, udało się wyłonić wykonawcę, firmę Mosty Poznań, która oszacowała koszt budowa na około 1,3 mln zł. Jednak gdyby nie upór radnego Wierzbickiego, zapewne sprawy nie udałoby się doprowadzić do pomyślnego końca.

Wieża już stoi, a w październiku montowano schody prowadzące na szczyt tej 25-metrowej konstrukcji. Dziś jakość montażu sprawdzali pracownicy Mostów Poznań, jako że wieża ma być dostępna dla zwiedzających już pod koniec listopada tego roku.

el, fot. Mosty Poznań