Przetarg na przebudowę Areny w Poznaniu zakończony. Zgłosiły się cztery firmy

Arena po remoncie fot. CDF Architekci

Cztery oferty od firm zainteresowanych przebudową Areny w Poznaniu wpłynęło na przetarg ogłoszony przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Czy to oznacza, że przebudowa kultowej hali, która powinna się skończyć w ubiegłym roku – wreszcie się rozpocznie?

Przypomnijmy: według pierwszych szacunków remont Areny miał rozpocząć się w 2019 roku, a zakończyć w 2022. Ale a to cena zaoferowana przez targi była za niska, a to wybuchła pandemia, a później wojna w Ukrainie, czego efektem był wzrost cen materiałów budowlanych, no i duży odpływ pracowników z branży budowlanej. 100 mln zł, jakie pierwotnie przeznaczono na ten cel, zdecydowanie okazało się kwotą niewystarczającą. Później zaprotestowali ekolodzy – bo pod pretekstem budowy chciano wyciąć znacznie więcej drzew w parku Kasprowicza, niż było to uzasadnione budową.

W kolejnym przetargu w 2022 roku została podana kwota 350 mln zł, ale ona również nie okazała się wystarczająca i nikt chętny się nie zgłosił. Następny, trzeci już przetarg, zaplanowano na październik 2022 roku, ale spółka MTP go odwołała, ponieważ uznała, że lepiej zaczekać na decyzję lokalizacyjną dla rozbudowy hali. Ta decyzja została wydana 10 października.

W lutym 2023 roku nareszcie ogłoszono kolejny przetarg na generalnego wykonawcę przebudowy. Tym razem – jak poinformowało Radio Poznań – zgłosiły się cztery chętne firmy. Teraz do pracy przystąpi komisja przetargowa, która ma 90 dni na zapoznanie się z nimi i ostateczne wyłonienie wykonawcy. Nie wiadomo, czy tym razem to się uda, zwłaszcza że spółka MTP nie chciała rozgłośni podać kwoty przeznaczonej na przebudowę. Wyjaśniła, że zamierza ją ujawnić dopiero po zakończeniu negocjacji z wykonawcą.

Jeśli obu stronom uda się porozumieć i podpisać umowę, to rozpocznie się remont, który ma potrwać trzy lata. Po tym czasie poznaniacy otrzymają znacznie większą Arenę, bo w imprezach w niej organizowanych będzie mogło wziąć udział nawet do 9 tys. widzów. Obiektowi przybędzie podziemny parking, podłoga zostanie obniżona o 6 metrów, zamontowane zostanie znacznie nowocześniejsze wyposażenie wnętrza, od szatni i garderób na sprzęcie nagłośnieniowym i oświetleniowym kończąc. Z zewnątrz natomiast Arena prawie się nie zmieni, choć oczywiście dach dostanie nowe poszycie, zostaną wymienione okna i wyremontowane przypory.

Podziel się: