Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Rusza przetarg na przebudowę Areny w Poznaniu. Czy tym razem się uda?

Według planów jej remont miał się zakończyć w 2022 roku – tymczasem mamy rok 2023, a on nawet się nie zaczął. Prezydent Jacek Jaśkowiak poinformował jednak, że jest pozwolenia na przebudowę Areny. Czy tym razem uda się rozpocząć remont?

Arena to jeden z architektonicznych symboli Poznania, a jej remont powinien się rozpocząć w 2019 roku. Jednak pojawiła się pandemia, później podrożały materiały budowlane i wybuchła wojna na Ukrainie, która spowodowała dalszy wzrost cen, a mieszkańcy Łazarza zaprotestowali przeciwko wycince drzew wokół Areny – ich zdaniem planowano ich wyciąć o wiele za dużo jak na potrzeby tej przebudowy. Kwota 100 mln zł, bo tyle pierwotnie miał kosztować remont, a właściwie gruntowna przebudowa hali, okazała się niewystarczająca. Kolejna kwota, 350 mln zł, podana w przetargu z 2022 roku, również nie zachęciła potencjalnych wykonawców przebudowy i nikt się nie zgłosił do przetargu.

Kolejny przetarg, z wyższą kwotą, miał zostać ogłoszony w październiku 2022 roku – ale nie został, bo jak poinformowały MTP, spółka zdecydowała się najpierw zaczekać na decyzje lokalizacyjną dla rozbudowy hali. Była ona konieczna, bo chociaż Arena ma pozwolenie na budowę, to jednak tylko na budynek samej hali. Tymczasem Międzynarodowe Targi Poznańskie chcą obok postawić budynek administracyjny i wybudować parking podziemny, stąd konieczność otrzymania dodatkowego dokumentu.

Decyzja lokalizacyjna dla rozbudowy hali widowiskowo-sportowej Arena została wydana 10 października.

“W październiku 2022 Grupa MTP otrzymała pozytywną decyzję w sprawie ustalenia lokalizacji dla inwestycji celu publicznego dla projektu zamiennego Areny” – informują MTP. – “W przeciwieństwie do pierwotnego dokumentu zawiera ona też decyzję o budowie parkingu podziemnego, który zapobiegnie dzikiemu parkowaniu podczas imprez sportowych i kulturalnych i rozjeżdżaniu parku Kasprzaka. Zakres projektu został też rozszerzony o budynek administracyjno-restauracyjnego, z działającą przez cały rok restauracją oraz infrastrukturę otaczającą ARENĘ, która zapewni przestrzenie zielone, ochronę bioróżnorodności i retencję wody, która może być wykorzystywana do nawadniania parku”.

Jak poinformował prezydent Jacek Jaśkowiak na swoim profilu społecznościowym na Facebooku, przetarg może więc wreszcie zostać ogłoszony.

“Jest prawomocne pozwolenie na przebudowę Areny” – napisał prezydent Jacek Jaśkowiak na swoim profilu na FB. – “Dzięki gruntownej modernizacji zabytkowy obiekt, ikona Poznania, odzyska dawny blask. Zwiększy się też pojemność hali – docelowo w organizowanych tam wydarzeniach sportowych, koncertach i innych widowiskach będzie mogło uczestniczyć nawet do 9 tysięcy osób”.

“Przetarg na realizację tego przedsięwzięcia Grupa MTP ogłasza 1 lutego” – poinformowały MTP.

Czy tym razem uda się wyłonić wykonawcę i wykonać remont? Gdyby tak się stało, to Arena w 2026 roku miałaby przyjąć pierwszych gości. Przypomnijmy, że zgodnie z projektem autorstwa biura CDF Architekci, zewnętrznie Arena w zasadzie się nie zmieni, choć oczywiście zostanie wyremontowana, a dach zyska nowe poszycie. Zmieni się natomiast wewnątrz, bo zyska nową kondygnację podziemną z wjazdem od strony Wyspiańskiego, która będzie poziomem technicznym z parkingiem – poziom podłogi obniży się aż o 6 metrów.

Dzięki temu będzie można zmienić układ trybun w sali widowiskowej. Staną się wielopoziomowe i mobilne, pomieszczą też więcej osób: nie 3 tys., jak obecnie, ale aż 9 tys. Będzie też więcej miejsca na część techniczną, szatnie i garderoby – ich brak w odpowiednim standardzie był wielką bolączką Areny. Dodatkowo obniżenie poziomu pozwoli na utworzenie na zewnątrz amfiteatru. W budynku będzie też działała restauracja, czynna nawet wtedy, gdy hala będzie zamknięta.

Strona głównaPoznańRusza przetarg na przebudowę Areny w Poznaniu. Czy tym razem się uda?