Poznań: Radni PiS wydali oświadczenie. Poszło o drzewa

Drzewa w centrum Drzewa w centrum Poznania przed Wycinką w ramach Projektu Centrum fot. Meczyński, Stowarzyszenie Plac Wolności

Radni Prawa i Sprawiedliwości wygłosili podczas sesji oświadczenie, w którym protestowali przeciwko wycinkom drzew w Poznaniu. Ich zdaniem miejskie inwestycje powinny być prowadzone zupełnie inaczej.

Jak informuje Radio Poznań, oświadczenie radnych PiS było reakcją na planowaną w tym roku przebudowę ulicy 27 Grudnia, która zakłada wycinkę 25 leszczyn tureckich, rosnących obecnie przy tej ulicy, po jej południowej stronie.

Przypomnijmy, że według wyjaśnień Poznańskich Inwestycji Miejskich: „ze względu na kolizje z infrastrukturą podziemną i zmianą geometrii drogi, na ul. 27 Grudnia przewidziana jest wycinka 25 leszczyn tureckich, które rosną po południowej stronie torowiska”.

Radna Sara Szynkowska vel Sęk przypomniała, że miasto przygotowało i zobowiązało się do przestrzegania szeregu dokumentów zakładających, w ramach walki ze skutkami zmian klimatu, ochronę drzew w mieście i ogólnie obszarów zieleni. Drzewa obniżają temperaturę powietrza w mieście, przeciwdziałają tworzeniu się wysp ciepła, poprawiają bilans wodny w okolicy, więc władze miasta powinny tak projektować inwestycje, by chronić drzewa i zieleń na danym terenie. I to inwestycja powinna się dopasować do zieleni, a nie odwrotnie.

Radni PiS zwrócili też uwagę, że w ostatnich 10 latach w mieście wycięto stanowczo zbyt wiele drzew, a dbałość o zachowanie zieleni nie jest na odpowiednio wysokim poziomie. Władze miasta zbyt chętnie współpracowały z deweloperami i przymykały oko na nielegalne wycinki zieleni – bo planowane pozbycie się leszczyn z ulicy 27 Grudnia to tylko jeden z wielu przykładów.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Plac Wolności zbiera podpisy pod petycją, która ma uchronić drzewa przed wycinką.

Podziel się: