Poznań: Co z drzewami na 27 Grudnia? „Przewidziana jest wycinka”

Okrąglak 65 lat fot. Sławek Wąchała

Platany rosnące przy 27 Grudnia mają zostać, ale 25 tureckich leszczyn będzie musiało zostać wyciętych, jak poinformowały Poznańskie Inwestycje Miejskie. Ale obiecują, że w zamian posadzą nowe…

Sprawa platanów rosnących w trzech rzędach na ulicy 27 Grudnia od kilku miesięcy budzi duże emocje w mieście – zwłaszcza gdy pojawiły się informacje, że część z nich może zostać wycięta podczas remontu ulicy w ramach Projektu Centrum. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, zapewniał, że platany rosnące po stronie Teatru Polskiego nie zostaną wycięte – wręcz przeciwnie, zostaną tam dosadzone drzewa.

Bez wycinki się nie obejdzie

„Ze względu na kolizje z infrastrukturą podziemną i zmianą geometrii drogi, na ul. 27 Grudnia przewidziana jest wycinka 25 leszczyn tureckich, które rosną po południowej stronie torowiska” – poinformował PIM na swojej stronie. – „Oprócz nich trzy drzewa zostały zakwalifikowane do przesadzenia do parku Rataje. Pozostałe drzewa, w szczególności platany rosnące po stronie Teatru Polskiego, zostaną zachowane. Kolizje są znaczące, dotyczą sieci wysokiego napięcia, gazowej, sieci kanalizacji ogólnospławnej, przyłączy kanalizacyjnych i telekomunikacji. Do przesadzenia zakwalifikowano egzemplarze, których odległość od sieci uzbrojenia wskazuje na możliwość użycia przesadzarki oraz te, które mają szansę się przyjąć w nowym miejscu (o mniejszych obwodach pni). Analizy wskazywały też, że część drzew przeznaczonych do usunięcia znajduje się w średnim lub słabym stanie zdrowotnym”.

Ale powodem wycinki jest nie tylko kolizja z siecią. Przede wszystkim chodzi tu o zmiany w organizacji ruchu w tym rejonie. PIM informuje, że „przy gruntownej przebudowie trasy tramwajowej i infrastruktury podziemnej w ul. 27 Grudnia nie ma możliwości zachowania leszczyn w dotychczasowym miejscu. Torowisko wzdłuż pl. Wolności i w ul. 27 Grudnia zostanie przesunięte na północ, co pozwoli wprowadzić nowe relacje skrętne dla tramwajów. Znacząco zmieni się geometria skrzyżowań z ul. Ratajczaka i całego węzła przy Okrąglaku. Układ zostanie przebudowany, by możliwy był nowy skręt tramwajowy w prawo – z ul. 27 Grudnia w Mielżyńskiego. Z kolei skrzyżowanie przy Arkadii zmieni się tak, by docelowo tramwaj z planowanej trasy w ul. Ratajczaka mógł skręcić w ul. 27 Grudnia. Dotychczasowy przystanek tramwajowy przy Arkadii będzie przeniesiony na zachodnią stronę skrzyżowania – przewidziany jest na ul. 27 Grudnia, na wysokości Teatru Polskiego”.

30 nowych drzew. I krzewy

W zamian spółka zapewnia nowe nasadzenia: na ul. 27 Grudnia mają się pojawić dwa szpalery drzew złożone z 30 platanów wschodnich i 3 platany klonolistne, które zostaną dosadzone do istniejącego ciągu drzew po stronie północnej, a także pasy zieleni niskiej. A to nie jedyne miejsce, w którym zieleni przybędzie.

„Przy pl. Wolności przybędzie w sumie 30 drzew, przewidziane są tam dwa szpalery złożone z klonów polnych” – wylicza PIM. – „Obecnie na tej części ulicy jest niewiele zieleni, dlatego nowa znacząco uatrakcyjni okolicę. Po południowej stronie pl. Wolności od strony Al. Marcinkowskiego, planowane jest dosadzenie wiązu szypułkowego, które ma tworzyć symetryczny układ z istniejącym drzewem rosnącym po północnej stronie placu”.

Nowa zieleń pojawi się też na Gwarnej, Kantaka i Ratajczaka.
„W skrzyżowaniu ulicy Gwarnej z ulicą 27 Grudnia przewidziano obszar wypełniony matą rozchodnikową wraz z zielenią niską, którą tworzyć mają m.in. irgi, róże, rozplenice japońskie i szałwie” – informuje PIM. – „Oś widokową ul. Gwarnej od strony ul. Święty Marcin domknie dąb szypułkowy. Kolejne drzewo przewidziane jest również na wschodniej stronie ul. Gwarnej. Natomiast przy skrzyżowaniu ul. Gwarnej ze Św. Marcinem zaprojektowano pasy zieleni niskiej złożonej z róży, rozplenicy japońskiej oraz szałwii omszonej. Naprzeciwko budynku Arkadii, przy skrzyżowaniu ulic Ratajczaka i 27 Grudnia, zaprojektowano wysepkę złożoną z czterech sztuk ambrowca balsamicznego i zieleni niskiej”.

Zieleni na ulicach po przebudowie będzie więc więcej, według wyliczeń PIM.
„Łącznie posadzone zostanie 85 drzew, do usunięcia przewidziano 25, do przesadzenia – trzy sztuki” – wylicza spółka. – „Ponadto przy granicy budowy zachowanych zostanie ponad 30 drzew. Obowiązkiem wykonawcy będzie zabezpieczenie istniejących drzew podczas robót budowlanych przed ewentualnymi uszkodzeniami, zniszczeniami, pogorszeniem stanu zdrowotnego”.

Młode drzewa to nie to samo

Założenia wyglądają bardzo efektownie – zwłaszcza na papierze. Mogą jednak budzić wątpliwości. Przede wszystkim nie wiadomo, czy drzewa przetrwają ten remont. Oczywiście jeśli nie, to pojawią się nowe na ich miejscu, ale z oczywistych względów o wiele mniejsze, co z kolei sprawi, że ich korzystne oddziaływanie na środowisko miejskie także będzie znacznie mniejsze. Kto wątpi – może się wybrać na ulicę św. Wawrzyńca, gdzie też zostały wycięte stare drzewa, które nie pasowały do koncepcji zieleni przy ulicy i teraz mamy tam rachityczne drzewka, które za kilkadziesiąt lat pewnie będą pięknymi i okazałymi drzewami, ale na razie wyglądają jak niedorobione miotły, nie mówiąc już o tym, że nie dają ani odrobiny cienia.

Podziel się: