Strajk Kobiet przed siedzibą Żandarmerii Wojskowej fot. K. Adamska

Poznań: Klub PiS chce, by wicedyrektor Arsenału zrezygnowała z funkcji

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości opublikował stanowisko w sprawie działań Zofii Nierodzińskiej, wicedyrektor Miejskiej Galerii Arsenał, która rzuciła jajkiem w drzwi kościoła. Chce jej rezygnacji.

Klub przypomina, że chciał uchwalenia stanowiska potępiającego akty wandalizmu, ale Koalicja Obywatelska, która ma większość w radzie, nie poparła wniosku. Uważa, że wicedyrektor zachowała w sposób nie licujący z jej stanowiskiem i uważa, że powinna zrezygnować z pełnionej funkcji. Co ciekawe, nie był tego zdania, gdy z pełnionej funkcji zdjęto za komentarze nie licujące z godnością radnego Lidię Dudziak z PiS. Nie wydał też komentarza, gdy za popieranie Strajku Kobiet zniszczono elewację Inkubatora Kultury Pireus oraz pizzerii na Łazarzu.

Oto stanowisko klubu:

“Wicedyrektor Galerii Miejskiej Arsenał – dr Zofia Nierodzińska obrzuciła jajkami kościół garnizonowy na poznańskich Jeżycach. Pochwaliła się tym działaniem w internecie, dokumentując je poprzez publikację filmu. Niestety takie aktywności, bez wyraźnego potępienia, mogą w Poznaniu stać się powszechne. Z ubolewaniem w tym kontekście przyjmujemy także brak akceptacji przez Koalicję Obywatelską stanowiska Rady Miasta Poznania w sprawie potępienia ostatnich aktów wandalizmu, zaproponowanego przez nasz klub.

Choć wysoko cenimy zasadę wolności wyrażania swoich poglądów przez obywateli, pewna grupa zachowań, na czele z publicznym znieważaniem miejsca przeznaczonego do wykonywania obrzędów religijnych, jest sprzeczna z obowiązującym prawem i godna potępienia. A taka właśnie czynność została wykonana przez osobę sprawującą funkcję publiczną, będącą w dodatku wieloletnim pracownikiem galerii sztuki nowoczesnej w Poznaniu. W naszej opinii osoba zarządzająca instytucją kultury powinna mieć w sobie odpowiedni poziom kultury – także tej osobistej. Zupełnie nieodpowiedzialne eskalowanie konfliktu poprzez działanie powszechne uznane za niestosowne jest jednak przykładem antykultury, które nie powinno nigdy mieć miejsca.

Mają na uwadze powyższe, Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości stoi na stanowisku, iż należy oczekiwać od obecnego dyrektora głównego galerii Miejskiej Arsenał jasnego odcięcia się od zaistniałej sytuacji, a wobec wicedyrektor – wyciągnięcia konsekwencji. Prócz publicznych przeprosin osób, które poczuły się urażone bądź obrażone, jednym z rozwiązań mogłoby być na przykład zaangażowanie się wicedyrektor w prace społeczno-użyteczne na rzecz walki z pandemią (np. w szpitalu) bądź też podjęcie się jeszcze bardziej honorowych działań – na czele z rezygnacją z piastowanej funkcji.

Niezależnie bowiem od wyznawanych poglądów, przekraczanie dopuszczalnych granic w przestrzeni publicznej nie jest odpowiednią formą przedstawiania swoich przekonań”.

el

5 2 votes
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze