Poznań: Jeżycka i Poznańska zwężone i z progami wyspowymi. Będzie bezpieczniej!

Jeżyce przejscie przez ulicę 5
Dobiegają końca prace projektowe mające poprawić bezpieczeństwo i uspokoić ruch na kolejnych ulicach Jeżyc – tym razem na Poznańskiej i Jeżyckiej.

Dzięki planowanym zmianom organizacji ruchu na obu ulicach ograniczony zostanie zbyt szybki i intensywny obecnie ruch pojazdów, poprawi się bezpieczeństwo pieszych, w tym dzieci i osób niepełnosprawnych, a także będzie mniej hałasu i smogu.

Ulice zostaną zwężone do jednego pasa, co powinno ograniczyć tranzyt międzydzielnicowy i skłonić kierowców do przestrzegania limitów prędkości. Przejścia przez zwężone jezdnie będą bardziej przyjazne dla uczniów jeżyckich szkół i osób starszych. Na obu ulicach wyznaczona zostanie poprawiająca bezpieczeństwo pieszych strefa tempo 30. Dozwolona prędkość wyniesie tam 30 km/godz., a wszystkie skrzyżowania będą równorzędne. Wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Poznańskiej z ul. Mickiewicza i Jeżycką.

Chodniki na ul. Poznańskiej i Jeżyckiej zostaną uwolnione od parkujących tam obecnie samochodów, a miejsca parkingowe zostaną przeniesione na jezdnię. Zmiany w sposobie parkowania i dodatkowe zabezpieczenia umożliwią swobodniejsze i bezpieczniejsze poruszanie się pieszym, zwłaszcza rodzicom z dziećmi, uczniom Szkoły Podstawowej nr 23 na ul. Norwida, czy osobom z wózkami.

Piesi na obu ulicach zyskają nowe przejścia, a bezpieczeństwo w ich rejonie dodatkowo poprawią progi wyspowe i skorygowane łuki zakrętów. W okolicach przejść pojawią się słupki blokujące nieprawidłowe parkowanie oraz stojaki rowerowe, co wyeliminuje nieprawidłowe parkowanie i poprawi wzajemną widoczność kierowców i pieszych.

Na ul. Mickiewicza przy szpitalu pojawią się miejsca postojowe dla niepełnosprawnych. Na zmianach skorzystają też rowerzyści – na ul. Jeżyckiej wydzielony będzie osobny kontrapas, a na ul. Poznańskiej znaki na jezdni umożliwią kontraruch rowerowy w stronę ul. Kościelnej. Dzięki temu użytkownicy rowerów będą mogli korzystać z obu ulic legalnie i bezpiecznie.

Planowane zmiany, postulowane przez znaczną część mieszkańców i konsultowane z Radą Osiedla Jeżyce, powinny nie tylko poprawić bezpieczeństwo ruchu i zmniejszyć liczbę niebezpiecznych sytuacji na obu ulicach, ale także przyczynić się do poprawy jakości życia w tej części dzielnicy.

Po pozytywnym zaopiniowaniu i zatwierdzeniu, projekt może zostać wdrożony latem tego roku.

To nie pierwsze jeżyckie ulice, nas których zrobi się bezpieczniej.  W grudniu na czterech ulicach: Strzałkowskiego,  Mylnej, Sienkiewicza i Kościelnej pojawiły się poduszki wyspowe, by spowolnić ruch, jak o tym informowaliśmy. Wcześniej o zwrócenie uwagi na notoryczne przekraczanie prędkości na Poznańskiej i Jeżyckiej walczyli też jeżyccy radni.

MIR, el