Poznań: Fotoradar na Hetmańskiej już stoi. Kiedy zacznie działać?

kontrola drogowa Hetmańska fot. policja

Zgodnie z obietnicą Głównej Inspekcji Transportu Drogowego przy ulicy Hetmańskiej stanął fotoradar. Jeszcze jest owinięty folią i nie działa, ale jeśli wszystko pójdzie dobrze – zacznie działać jeszcze przed końcem tego roku.

O fotoradar walczyli przez kilkanaście miesięcy radni osiedla Święty Łazarz, wspierani przez policję i Zarząd Dróg Miejskich. Hetmańska, a zwłaszcza jej łazarski odcinek, jest najniebezpieczniejszą ulicą w Poznaniu, tu właśnie ma miejsce najwięcej wypadków, odkąd zwężono Głogowską i tym samym spowolniono tam ruch. Regularnie samochody lądują tu w torowisku, niestety, nie brakuje też śmiertelnych wypadków.

Powodem większości zdarzeń jest nadmierna prędkość kierowców. Dlatego radni z Łazarza zabiegali o wszystkie możliwe formy ograniczenia jej na tym odcinku ulicy. Zarząd Dróg Miejskich wprowadził ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę, Hetmańską regularnie patrolują też policjanci – niestety, wszystko to nie dawało efektów. Kierowcy być może rzadziej łamali przepisy, ale nadal jest tam o wiele za dużo potrąceń i kolizji, a ostatni przypadek wjechania w przystanek tramwajowy, co na Hetmańskiej się zdarza nagminnie, miał miejsce 5 grudnia…

Jedynym wyjściem był fotoradar, jednak te urządzenia podlegają Głównej Inspekcji Transportu Drogowego i to ona decydowała, gdzie mają stanąć. W Poznaniu nie ma ani jednego fotoradaru GITS. Było kilka samorządowych, które działały, gdy prawo na to zezwalało, a gdy się zmieniło, samorząd chciał je przekazać GITS. Ale inspekcja nie była nimi zainteresowana. Na Hetmańską również zgodziła się dopiero po kilkumiesięcznych zabiegach mimo ewidentnych dowodów przedstawianych przez policję, że fotoradar jest tam potrzebny.

Urządzenie przy Hetmańskiej będzie więc pierwszym fotoradarem GITS w Poznaniu. Stoi między ulicami Kolejową i Dmowskiego, bo to właśnie tam najczęściej dochodzi do wypadków i to tam na przejściu zginęła potrącona przez samochód młoda kobieta. Zgodnie z pierwszymi zapowiedziami miało zacząć działać w grudniu, czy jednak się uda dokończyć procedury administracyjne jeszcze w tym miesiącu – nie wiadomo.

Źródło: Radio Poznań