Locha fot. Jerzy Strzelecki

Poznań: Dzik na Ławicy. “Nie dawał się opanować”

Do niecodziennej sytuacji doszło rano na poznańskiej Ławicy. Niespodziewanie w okolicy lotniska pojawił się… dzik.

Sytuacja miała miejsce z rana. Obecność zwierzęcia mogła być dużym problemem. – Dzik nie dawał się opanować w łatwy sposób. Są dwie możliwości, w jaki sposób zwierzę dostało się na lotnisko. Albo ze względu na swój ciężar zwierzę rozplotło płot, naciskając na niego albo znalazło inne miejsce w lotniskowych bramach, które są śluzami bezpieczeństwa – tłumaczy Błażej Patryn, rzecznik lotniska w rozmowie z Radiem Poznań.

Zwierzę udało się bezpiecznie przenieść za teren Ławicy. Jego obecność nie spowodowała żadnych zakłóceń w funkcjonowaniu lotniska.

To już kolejny raz, kiedy dziki pojawiają się w Poznaniu. Niepokojące jest to, że coraz częściej widywane są w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Na początku października jeden z naszych czytelników zrobił zdjęcie zwierząt kiedy przechodziły przez… przejście dla pieszych. Wcześniej stado dzików w ciągu dnia szło wzdłuż ulicy Warszawskiej.

Trzeba pamiętać, że dziki mogą być niebezpieczne! Co zrobić, kiedy spotkamy te zwierzęta w mieście? Przede wszystkim niewskazane jest niepokojenie zwierząt i ewentualna próba ich złapania na własną rękę. Część zwierząt nawet jeżeli zwykle nie jest agresywna wobec ludzi, może mieć do nich inne podejście np. w okresie godowym.

Najważniejsze to nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Nie warto również uciekać, ponieważ może to sprowokować zwierzę to ataku. Jeżeli dzik ciebie dostrzeże najlepiej stać nieruchomo, a następnie powoli (bez gwałtownych ruchów) się wycofywać.

Agresywne są zwłaszcza samice dzików, kiedy znajdują się z młodymi. Pod żadnym pozorem nie należy próbować dotykać lub niepokoić małych dzików, bo spotka się to z ostrą reakcją ich matki!

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze