dziki fot. pan Piotr

Poznań: Kolejne dziki w Poznaniu. “Przeszły po pasach”

Jeden z naszych czytelników, pan Piotr, przesłał nam zdjęcia stada dzików, które dzisiaj rano spacerowało po Poznaniu.

Stado zostało zauważone w okolicach osiedla Rusa, kiedy przechodziło na pasach przez przejście dla pieszych. Trzeba przyznać, że dziki się wyjątkowo szybko dostosowują do przepisów panujących w mieście.

Jest to kolejny przypadek pojawienia się tych dzikich stworzeń na terenie Poznaniu w ostatnim czasie. W lipcu sensacją był filmik z nagraniem dzików na ulicy Warszawskiej. 

Doniesienia o kolejnym pojawieniu się tych zwierząt pojawiają się coraz częściej. Co istotne dziki wydają się być coraz mocniej oswojone z obecnością człowieka i potrafią się pojawić nawet w miejscach gdzie przebywa dużo osób.

Trzeba pamiętać, że dziki mogą być niebezpieczne! Co zrobić, kiedy spotkamy te zwierzęta w mieście? Przede wszystkim niewskazane jest niepokojenie zwierząt i ewentualna próba ich złapania na własną rękę. Trzeba pamiętać, że część zwierząt nawet jeżeli zwykle nie jest agresywna wobec ludzi, może mieć do nich inne podejście np. w okresie godowym.

Najważniejsze to nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Nie warto również uciekać, ponieważ może to sprowokować zwierzę to ataku. Jeżeli dzik ciebie dostrzeże najlepiej stać nieruchomo, a następnie powoli (bez gwałtownych ruchów) się wycofywać.

Agresywne są zwłaszcza samice dzików, kiedy znajdują się z młodymi. Pod żadnym pozorem nie należy próbować dotykać lub niepokoić małych dzików, bo spotka się to z ostrą reakcją ich matki!

6
Dodaj komentarz

avatar
Krzysztof Wiśniewski
Krzysztof Wiśniewski

No prosze, kulturalne są. ?

Włodzimierz Sylwestrzak
Włodzimierz Sylwestrzak

Wracają na swoje.

Dorian Kaczmarek
Dorian Kaczmarek

Zwierzaki potrafia a ludzie już nie…

Maciej Sławomir Januszak
Maciej Sławomir Januszak

Co wiara się dziwi, że widzi dziki w mieście, po pierwsze ludzie zawłaszczają tereny naturalne zwierzętom, po drugie my tak samo wkraczamy na ich środowisko krocząc po lesie.

Rumburak
Rumburak

Poznań 30 listopada 2019 park Tysiąclecia zachowujcie tam po zmroku ostrożność duża grupa dużych dzików. Nie puszczajcie bynajmniej tam dzieci