Minister Mariusz Kamiński zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska wojewody wielkopolskiego.

Jak wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, powodem złożenia wniosku jest utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy.

Przypomnijmy, że chodzi o budowlę powstającą w Puszczy Nadnoteckiej na obszarze Natura 2000, a pozwolenie na budowę zostało wydane z naruszeniem prawa. Sprawą na podstawie zawiadomienia Ministerstwa Ochrony Środowiska zajęła się prokuratura, która zatrzymała siedem osób w tej sprawie, a służby wojewody miały ustalić, czy doszło do złamania prawa – czy nie. I ustaliły, że owszem, pozwolenie na budowę zostało wydane z naruszeniem prawa – ale wojewoda nie zamierza go unieważnić.

Decyzja wywołała ogromne oburzenie posłów z Wielkopolski. Poseł Franciszek Sterczewski wystosował interpelację do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniem, czy legalizowanie takich inwestycji jest oficjalnym stanowiskiem rządu. Natomiast poseł Adam Szłapka zwrócił się do CBA o szczegółowe zbadanie pod kątem wykluczenia działań korupcyjnych sprawy związanej z podjęciem przez wojewodę decyzji ws. legalizacji budowy tzw. zamku w Stobnicy, powstałego z naruszeniem prawa budowlanego.

Czy premier zdecyduje się odwołać wojewodę? Tego jeszcze nie wiadomo.

el