sobota, 24 lutego, 2024

Mieszkańcy złożyli skargę do sądu. Na Zarząd Transportu Miejskiego

Mieszkańcy Podolan nie chcą likwidacji linii autobusowej nr 168. Ponieważ Zarząd Transportu Miejskiego ignoruje ich opinie, złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wojna o linię nr 168 trwa od czasu, gdy Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił projekt zmian w układzie komunikacji miejskiej w Poznaniu ze względu na nowe trasy, jak trasa na Unii Lubelskiej czy na Naramowice, a także nowe możliwości organizacji kursów dzięki przebudowie torowiska na Gwarnej i skrętowi z Towarowej w Święty Marcin. Zmiany dotyczyły przede wszystkim tramwajów – ale autobusów również, ponieważ ZTM postanowił “zdjąć” nadmiar kursów i linii z tych okolic, do których teraz dojeżdża tramwaj.

Zmiany nie wszystkim się spodobały – informowaliśmy o protestach mieszkańców północnej części Poznania w sprawie linii nr 15 oraz protestach mieszkańców Podolan, którzy nie chcą likwidacji linii 168 – w projekcie ZTM miałaby ją zastąpić linia 171, która po zmianach kursowałaby z Dębca nie na Wichrowe Wzgórze, ale właśnie na Podolany.

Mieszkańcy Podolan przygotowali petycję w proteście przeciwko tym zmianom. Zwrócili w niej uwagę, że ZTM nie przedstawił wyników badań napełnień pasażerskich obu linii, nie podał też, dlaczego właściwie chce zlikwidować linię nr 168. Na Podolanach, jeśli chodzi o kwestie komunikacyjne, nic się nie zmieniło, tramwaju nie zbudowano, mieszkańcy nie rozumieją więc, dlaczego więc ZTM chce zlikwidować główną linię autobusową dzielnicy, w dodatku jedyną dowożącą do centrum miasta i na dworzec kolejowy.

Zdaniem mieszkańców zamiana autobusu linii nr 168 na 171 nie poprawi dostępności transportu publicznego na Podolanach – wręcz przeciwnie. Autobus nr 171 jadący z Dębca na Podolany będzie musiał przejechać przez centrum, co oznacza korki i spóźnienia kursów, w dodatku kilkakrotnie na tak długiej trasie. W sytuacji, gdy nie ma innych linii autobusowych, nie ma też tramwajów – “wypadnięcie” kursu autobusu z powodu korków staje się prawdziwym problemem.

“Likwidacja linii 168 i proponowane zubożenie komunikacji w postaci wydłużenia linii 171 już na samym początku daje oczywistą, prawdziwą przyczynę likwidacji autobusu 168 i niekorzystnych zmian w linii 171” – informują mieszkańcy w petycji. – “Są nią zwykłe oszczędności na które nie wyrażamy zgody – cięcia nie mogą nastąpić kosztem mieszkańców Podolan i jakichkolwiek innych osiedli. Stanowczo jesteśmy przeciwko jakimkolwiek ingerencjom w układ komunikacyjny w którym linia 168 jest zlikwidowana, a zamiast niej pojawia się przedłużona linia 171”.

Petycję podpisało ponad 1200 osób – jednak Zarząd Transportu Miejskiego nie zrezygnował z projektu likwidacji linii nr 168. Zdesperowani mieszkańcy postanowili więc skierować skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na praktyki ZTM, dotyczące braku informacji co do tego, czy przeprowadzono badania napełnień pasażerskich czy też nie, a jeśli tak, to jakie są ich wyniki. I przede wszystkim – dlaczego ZTM chce wprowadzić te zmiany.

ZTM z kolei twierdzi – jak informuje Głos Wielkopolski – że wszystkie informacje dotyczące zmian były na bieżąco przekazywane Radzie Osiedla Podolany, tak samo jak odpowiedzi na pojawiające się pytania i zastrzeżenia mieszkańców. Innych kwestii, do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd, ZTM nie będzie komentował.

Zmiany mają wejść w życie w lutym tego roku, ale konkretnego terminu ZTM jeszcze nie podał.

Źródło: Głos Wielkopolski
Strona głównaPoznańMieszkańcy złożyli skargę do sądu. Na Zarząd Transportu Miejskiego