Kiedy zakończą się remonty w centrum Poznania? Padła pierwsza konkretna data!

remonty w centrum fot. K. Adamska

Władze Poznania podały konkretny termin zakończenia prac remontowych na Starym Rynku. A co z pozostałymi remontowanymi fragmentami centrum? Tu jedynym pewnikiem są kolejne opóźnienia i brak konkretnych terminów zakończenia prac.

Remont Starego Rynku ma się zakończyć 21 listopada – tak powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, Radiu Poznań. I zapewnił, że władze miasta zrobią wszystko, by remont rzeczywiście do tego czasu został zakończony, a potem mogły zacząć się odbiory techniczne. Cały sprzęt budowlany ma opuścić płytę rynku przed Bożym Narodzeniem.

Podanie konkretnego terminu bardzo cieszy, jednak trzeba pamiętać o tym, że nie jest to pierwszy termin zakończenia prac, jaki podawało miasto. Jeszcze rok temu, zapowiadając przejazd kolarzy w Tour de Pologne, prezydent Jacek Jaśkowiak zapewniał, że remont zakończy się w lipcu. W marcu prace miały być na ostatniej prostej. Wiosną na Starym Rynku miały stanąć ogródki gastronomiczne – które ostatecznie wiosną nie stanęły, a w zasadzie dopiero w lipcu, a i to częściowo, bo prace nadal trwają.

Władze miasta tłumaczą, że prace uległy wydłużeniu między innymi z powodu różnych odkryć archeologicznych, których dokonywano na rynku.

Jednak koniec remontu Starego Rynku nie oznacza końca prac w innych miejscach, remontowanych w ramach Programu Centrum, gdzie należy spodziewać się opóźnień. Skrzyżowanie Gwarnej, Fredry, Mielżyńskiego i 27 Grudnia nie jest skończone, a sądząc po głębokości wykopów – na dokończenie trzeba będzie co najmniej kilku miesięcy.

Powodem opóźnień w tym rejonie są oczywiście po pierwsze leszczyny, których nie pozwoliła wyciąć Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a po drugie historyczne piwnice Okrąglaka, które wchodzą w kolizję z inwestycją.

Lepiej wygląda odcinek od Ratajczaka do Al. Marcinkowskiego, ale i tam do zakończenia prac brakuje co najmniej kilku tygodni – a i to pod warunkiem, że prace będą się toczyć w odpowiednim tempie.

Remont odcinka ulicy Św. Marcin od Mostu Uniwersyteckiego do Gwarnej spóźnił się o około pół roku – miał być skończony w marcu tego roku. Około pięć miesięcy spóźnienia ma remont Starego Rynku. Tymczasem w przypadku ulicy 27 Grudnia telewizja WTK poinformowała, że spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie dodała w harmonogramie prac na swojej stronie jedno zdanie, które zmienia sytuację na tej ulicy. Otóż do frazy “IV kwartał 2023 r. – planowane zakończenie realizacji robót budowlanych” dopisano “w zakresie infrastruktury tramwajowej”… Mimo pytań dziennikarzy spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie nie podała terminu zakończenia wszystkich prac wyjaśniając, że harmonogram prac właśnie podlega aktualizacji.

Kiedy będzie znany? Nie wiadomo.

Podziel się: