Czy tego lata na Starym Rynku w Poznaniu staną ogródki?

Stary Rynek remont 15.01.2023 fot. Sławek Wąchała

Zazwyczaj o tej porze roku restauratorzy na Starym Rynku i przyległych ulicach szykowali się do uruchomienia ogródków gastronomicznych. W ubiegłym roku, ze względu na remont płyty rynku, ogródki stanęły na placu Wolności. A jak będzie w tym roku?

Pogoda co prawda jest raczej nieodpowiednia do picia kawy na świeżym powietrzu – i jeszcze przez jakiś czas zapewne taka będzie. Jednak restauratorzy już szykują się do wiosny i sezonu ogródkowego, bo mając złe doświadczenia z ubiegłego roku – przypomnijmy, że po długich bojach i problemach z lokalizacją ogródki w końcu stanęły na placu Wolności, ale dopiero w czerwcu – wiedzą, że trzeba o tym przypominać jak najwcześniej.

Kłopoty z placem Wolności

W ubiegłym roku, przypomnijmy, przyczyną problemu z lokalizacją był trwający remont płyty Starego Rynku, co uniemożliwiało postawienie ogródków właśnie tam. W tym roku remont trwa nadal. Co prawda zgodnie z zapowiedziami władz miasta ma się skończyć w maju, jeśli chodzi o samą płytę, więc teoretycznie restauratorzy nie powinni się niepokoić, bo będą mogli ustawić w maju ogródki przed swoimi lokalami.

Jednak trudno się dziwić, że właściciele lokali na Starym Mieście są dość sceptycznie nastawieni do zapewnień władz miasta. Powodem jest nie tylko ubiegłoroczny ogródkowy bałagan, ale też wygląd samego rynku, który ze swoimi kilkumetrowymi wykopami absolutnie nie wygląda na miejsce, na którym za dwa miesiące staną ogródki.

„Stoiska promocyjne”

Jak jednak zapewnił restauratorów i wszystkich miłośników kawy pod chmurką Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, w tym roku już będą ogródki na Starym Rynku. Jak powiedział radiu RMF FM, miejscy urzędnicy będą wydawać zezwolenia na ustawienie stolików, ale nie będą to klasyczne ogródki. To będą „stoiska promocyjne”.

Dlaczego „stoiska promocyjne”? Cóż, wszystko wskazuje na to, że jednak w maju płyta Starego Rynku nie będzie gotowa. Jędrzej Solarski przyznał, że do końca maja ma być gotowa większość chodników, ale prace przy nawierzchni zakończą się dopiero w lipcu. A to oznacza, że w co najmniej kilku miejscach ustawienie ogródków nie będzie możliwe, bo będzie tam trwało układanie chodnika…

Dlatego właśnie miasto będzie wydawało zgodę na wystawianie stolików i krzesełek jako stoisk promocyjnych. Zastępca prezydenta zapewnił jednak, że restauratorzy będą mogli ustawić sobie stoliki nawet na piasku, jeśli chodnik przy ich lokalu nie będzie jeszcze gotowy.

Właściciele lokali z oczywistych względów nie są zachwyceni pomysłem ustawienia stolików na piasku albo tuż przy panach układających w pocie czoła nową nawierzchnię, nie mówiąc już o koparkach czy ciężarówkach dowożących materiały. Mają jednak nadzieję, że nawet jeśli nie wszędzie chodnik będzie położony, to miasto zadba choćby o utwardzenie nawierzchni. A wtedy będzie ją można czymś przykryć, na przykład sztuczną trawą, ustawić stoliki – i dotrwać do końca remontu…

Podziel się:

Ostatnio dodane: