Czy miasto wystąpi o dofinansowanie budowy stadionu dla Warty Poznań?

Warta Poznań - sztuczne oświetlenie na stadionie fot. Sławek Wąchała

Jeszcze do połowy sierpnia samorządy mogą składać wnioski do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach programu Polski Ład. Czy władze miasta wystąpią o dofinansowanie budowy stadionu dla Warty Poznań? Wiele wskazuje na to, że nie.

Jak poinformowało Radio Poznań, władze miasta chcą wystąpić do programu, ale nie o pieniądze na stadion, tylko na budowę nowej pływalni przy ulicy Taborowej. Powodem miałby być fakt, że nawet z rządowym dofinansowaniem budowa stadionu przekracza możliwości miasta: możliwe do uzyskania dofinansowanie to maksymalnie 30 mln zł, tymczasem koszt budowy stadionu to nawet kilkaset milionów. No i miasto już ma jeden stadion.

Jak powiedział rozgłośni Bartłomiej Ignaszewski, członek zarządu Warty Poznań, klub liczy na dotację celową od rządu, zwłaszcza że takie przypadki już miały miejsce. Klub prowadzi rozmowy ze stroną rządową i ma nadzieję, że uda się je zakończyć z korzyścią dla klubu.

Zdaniem posła Bartłomieja Wróblewskiego miasto jednak powinno złożyć wniosek do programu, bo władze Poznania złożyły deklarację, że to zrobią. Warta ma już gotowy projekt stadionu, więc ten koszt odpada, a samą inwestycję można prowadzić etapami, w miarę posiadanych środków. I już po wybudowaniu jednej trybuny klub mógłby znów rozgrywać mecze w Poznaniu. Obecnie, przypomnijmy, Warta gra w Grodzisku Wielkopolskim, ponieważ na swoim terenie przy Drodze Dębińskiej nie ma stadionu o odpowiednich parametrach, by mogły tam być rozgrywane mecze piłkarskiej ekstraklasy.

Miasto dofinansowało już sporo inwestycji na terenie przy Drodze Dębińskiej – to dzięki niemu stadion ma między innymi nowe oświetlenie i murawę. Podczas sesji 6 czerwca poznańscy radni przeznaczyli kolejne pieniądze na modernizację infrastruktury sportowej dla Warty Poznań. Zapis o tym znalazł się w zmianach do wieloletniej prognozy finansowej Poznania, który uchwalili radni.

Podziel się: