Co dalej z dworcem Poznań Główny? Sterczewski: „zamiast być dla nas powodem do dumy, to miejsce niestety zbyt często jest źródłem wstydu i frustracji”

fot. UMP

Mija już 10 lat od czasu, gdy budynek dworca PKP w Poznaniu zastąpiła przybudówka do galerii handlowej. To dobry termin, zdaniem posła Franciszka Sterczewskiego, by wrócić do dyskusji o dworcu PKP Poznań Główny.

„Według danych z 2019 r. jest to największa stacja kolejowa w Polsce, korzysta z niej ponad 22,6 mln pasażerów rocznie (62 tys dziennie)” – napisał poseł w mediach społecznościowych. – „Jednak zamiast być dla nas powodem do dumy, to miejsce niestety zbyt często jest źródłem wstydu i frustracji. Ilekroć pociąg spóźnia się ponad godzinę, bo znów system się zawiesił, albo błądzimy pomiędzy kasą, peronem 4a a Dworcem Letnim, to po prostu wszystkiego się odechciewa. Chlebak niebawem skończy 10 lat. Tymczasem od dawna zapowiadanej modernizacji, mającej przywrócić logikę i funkcje pasażerskie do starego gmachu, no jak na złość nie widać. W związku z powyższym, że miarka się przebrała i to nie raz, nie dwa, to pora skierować światło na ten temat”.

Z tego powodu poseł zaprasza wszystkich chętnych 13 grudnia o godzinie 13.00 na pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dworca PKP Poznań Główny.

„Podczas spotkania chcemy zastanowić się, jaki jest status modernizacji, ustalić przyczyny tak długiego oczekiwania na konkretne decyzje i poszukać rozwiązań” – wyliczył poseł. – „Dlatego o zabranie głosu poprosiliśmy przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron: poznańskiego samorządu, PKP, organizacji pozarządowych, a także ekspertów”.

Swoją opinię na temat dworca mogą też przedstawić wszyscy chętni pod postem na ten temat na profilu społecznościowym posła. Jak zapewnia Franciszek Sterczewski, wszystkie opinie i postulaty będą wzięte pod uwagę.

Spotkanie odbędzie się stacjonarnie na MTP, jednak będzie też relacjonowane online i ze względu na pandemię poseł zachęca również do udziału zdalnego. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu, proszeni są o wysłanie maila na adres: ahoj@franeksterczewski.pl z dopiskiem „Poznań Główny, tej!”.

To nie pierwsze spotkanie organizowane przez polityków w tej sprawie – od wizyty premier Beaty Szydło poprzez spotkanie zorganizowane przez posłankę Joannę Jaśkowiak po starania posłanki Jadwigi Emilewicz, nie mówiąc już o wieloletniej walce stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania. Wszystkie trochę popychały sprawę do przodu – z naciskiem na „trochę”.

Czy kolejna debata o dworcu coś zmieni?