Poznań: Czy przebudowa dworca ruszy za dwa lata?

dworzec PKP Poznań

Taki termin obiecuje posłanka Jadwiga Emilewicz, która zaangażowała się w sprawę dworca – ten termin podała też spółka PKP SA. Informację potwierdzają władze miasta podając, że ostateczne uzgodnienia z PKP są na finiszu.

Posłanka Jadwiga Emilewicz z PiS już w październiku mówiła, że sprawa dworca PKP w Poznaniu i jego remontu, a właściwie odbudowy, wychodzi na prostą. Udało się uporządkować bałagan prawny, określić intencje wszystkich stron i teraz pozostaje tylko podpisać precyzyjne porozumienie – a później ogłosić konkurs na projekt. Przy takim harmonogramie prac przebudowa mogłaby się rozpocząć w 2023 roku według wariantu optymistycznego. Czas nagli – bo pieniądze na dworzec są teraz, a jak będzie wyglądała perspektywa finansowa w roku przyszłym – trudno powiedzieć.
– PKP też sobie z tego zdaje sprawę, że jeśli chce zrealizować, te inwestycję, to musi mocno przyspieszyć – zapewniała wówczas Jadwiga Emilewicz.

Porozumienie między miastem a PKP miało być gotowe do końca października, jak informowała posłanka. Jednak dotąd nie udało się podpisać tego porozumienia. Co prawda prace nad nim trwają, obie strony spotykają się regularnie, współpraca układa się dobrze i kolejne punkty zostają uzgodnione – ale podpisania porozumienia nadal nie ma, a mamy już miesięczny poślizg.

To podpisanie jest kluczowe – bo bez listy wszystkich zasad przebudowy, na które zgadzają się i miasto, i PKP, nie będzie można ogłosić konkursu architektonicznego na tę przebudowę. A bez projektu, który ma być efektem konkursu, nie ma mowy o jakiejkolwiek przebudowie. Zwłaszcza że konkurs ma dotyczyć nie tylko samego budynku dworca, ale także ulicy Dworcowej i placu przed budynkiem.

Jak poinformował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta, projekt porozumienia uwzględniający wszystkie ustalenia na odbytych spotkaniach ma być gotowy do 1 grudnia. Do tego dnia mają go otrzymać władze miasta. Jeśli uda się je podpisać bez dodatkowych zmian i problemów, to w przyszłym roku będzie można ogłosić konkurs architektoniczny i zakończyć prace projektowe w 2023 roku. A wtedy nawet jeszcze w 2023 roku mogłyby ruszyć prace budowlane, choć kolejny rok, 2024, jest bardziej prawdopodobnym terminem i biorąc pod uwagę dotychczasowe poślizgi czasowe – trudno się z tym nie zgodzić.

Gdyby tak się stało, to nowy-stary dworzec PKP przyjąłby pierwszych podróżnych mniej więcej w 2026 roku.

Źródło: Radio Poznań