Strona główna Blog Strona 520

Kolejny etap budowy mostów Berdychowskich. Będzie zmiana w organizacji ruchu

0

15 grudnia na budowie mostów Berdychowskich rozpocznie się kolejny etap prac – co oznacza zmiany w organizacji ruchu wokół placu budowy, które mają ułatwić dojazd pojazdom na budowę.

Obecnie prowadzone są prace ziemne – wykonawca prowadził także prace związane z przebudową uzbrojenia terenu.
– Na Ostrowie Tumskim trwają prace związane z głębieniem i betonowaniem ścian szczelinowych, które będą elementem fundamentów nowych mostów – wyjaśnia Tomasz Płociniczak, wiceprezes zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich. – W najbliższym czasie podobne prace rozpoczną się także po stronie Chwaliszewa i Berdychowa.

Po stronie Chwaliszewa górna Wartostrada została już wyłączona z ruchu, między mostem św. Rocha a parkiem Stare Koryto Warty, a jej konstrukcja rozebrana. Piesi i rowerzyści mogą jednak nadal korzystać z dolnego odcinka Wartostrady, czyli tego bliżej brzegu rzeki oraz poruszać się po pochylni przy parku Stare Koryto Warty.

Jak wyjaśnia spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, powstaje tam platforma robocza, niezbędna przy budowie ścian szczelinowych po tej stronie Warty, wybudowano także tymczasową drogę technologiczną wzdłuż brzegu rzeki, a wkrótce taka sama droga powstanie po stronie Berdychowa. Obecnie trwa tam modernizacja kolektora kanalizacji deszczowej.

Wprowadzona od 15 grudnia czasowa organizacja ruchu oznacza wzmożenie ruchu pojazdów z ul. Kórnickiej na ul. Przystań i dalej na Wartostradę po stronie rzeki, co będzie wymagało szczególnej ostrożności od korzystających z tych dróg. Docelowo w tym rejonie zostaną wprowadzone ograniczenia dla pieszych i rowerzystów.

Pojazdy wykonawcy mogą też przejeżdżać przez torowisko tramwajowe w rejonie przystanków „Katedra” – w lewo z ul. Wyszyńskiego w ul. Wieżową. Na tę jednak trasę skarżą się mieszkańcy ulicy Wieżowej. I nawet nie chodzi tu o hałas, ale o to, że wąska ulica Wieżowa nie jest przystosowana do takich obciążeń i tak intensywnego ruchu. W efekcie, jak opisał Głos Wielkopolski, kierowcy „zahaczają” o ogrodzenia posesji, uszkadzając je, nawierzchnia ulicy już jest zupełnie zniszczona, a w budynkach przy ulicy pojawiły się pęknięcia na ścianach.

Przypomnijmy, że Mosty Berdychowskie połączą kampus Politechniki Poznańskiej z południowym rejonem Ostrowa Tumskiego i dalej z parkiem Stare Koryto Warty. To dwie konstrukcje o długości 165 i 117 metrów przeznaczone dla ruchu pieszego i rowerowego z towarzyszącymi im drogami dojazdowymi i schodami.

Zmiany w centrum. Świąteczna bimba pojedzie inna trasą

0

16 grudnia na torowiska w centrum wracają tramwaje – a w związku z tym także i świąteczna bimba, czyli tramwaj linii nr 24, znów będzie kursować przez centrum.

Świąteczna bimba – udekorowany światełkami Siemens Combino z numerem bocznym 507 – kursuje po Poznaniu od połowy listopada. Z powodu prac w centrum Poznania, przygotowujących do uruchomienia trasy tramwajowe po remoncie, przez kilka tygodni tramwaj kursował przez Jeżyce.

Prace remontowe już się jednak kończą, jak informuje MPK Poznań, a od 16 grudnia tramwaje wrócą do centrum Poznania. Trasę więc zmieni także linia nr 24.

Od 16 do 23 grudnia (włącznie) rozświetlony, świąteczny tramwaj będzie kursował – nadal w godzinach od ok. 16.00 do 22.00 – po trasie: GÓRCZYN PKM – Głogowska – Most Dworcowy – Towarowa – Święty Marcin – AL. MARCINKOWSKIEGO – 27 Grudnia – Gwarna – Święty Marcin – Towarowa – Most Dworcowy – Głogowska – GÓRCZYN PKM

Ostatni weekend Jarmarku Świątecznego na Targach. Jakie będą atrakcje?

0

Zakupy ostatnich prezentów, koncerty, konkursy z koszami prezentów i Miasteczko Powstańcze. Mnóstwo atrakcji szykuje się podczas ostatniego weekendu na Jarmarku Świątecznym na Targach.

Jarmark Świąteczny na Targach trwa do 22 grudnia, więc weekend 16-17 grudnia to dla wielu osób ostatnia szansa, by wybrać się na jarmark i spędzić tam kilka godzin na zakupach czy korzystaniu z innych atrakcji. A atrakcji z pewnością nie zabraknie.

15 grudnia na jarmark przyjedzie Świąteczny Konwój Radia Zet, dzięki któremu będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, wygrać kosz prezentów albo radiowe gadżety, zakręcić kołem fortuny, zaśpiewać świąteczne przeboje lub kolędy w strefie karaoke czy odwiedzić strefę animacji plastycznych.

Również od 15 grudnia najmłodsi poznaniacy będą mogli wziąć udział w sportowych atrakcjach w strefie Sokoliki: rzutach mini piłkami, nauce jazdy na snowboardzie czy nartach biegówkach. Będzie też fotobudka 360 i wspólna gra w statki.

Miłośników historii zaprasza Miasteczko Powstańcze, przypominające o 105. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którym będzie można podziwiać grupy rekonstrukcyjne, wykonać stylizowane zdjęcie, wziąć udział w konkursach i warsztatach. Przez dwa weekendowe dni organizatorzy, czyli samorząd Wielkopolski, będą zachęcać do aktywnego i świadomego świętowania Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Odwiedzający będą mogli też napić się bezalkoholowego grogu powstańczego i otrzymać flagę powstańczą, by udekorować dom w rocznicę powstania.

16 grudnia o godzinie 18.00 samorząd Wielkopolski zaprasza z kolei na koncert zespołu Luxtorpeda. Natomiast 17 grudnia od godziny 13.00 radio ESKA proponuje świąteczne atrakcje z niespodziankami, a o godzinie 17.00 rozpocznie się finałowy koncert konkursu „Muzyka na jarmarku” – na scenie wystąpi jeden z 12 zespołów, który został uznany za najlepszy przez konkursowe jury.

Będą też oczywiście stałe atrakcje: karuzele, symulator lotu saniami Świętego Mikołaja, lodowisko, autodrom, domek Świętego Mikołaja, Wielka Fabryka Elfów, spotkanie z Łosiem Marcinem, a także stoiska gastronomiczne, z grzanym winem oraz wszystkim, co można kupić w prezencie na gwiazdkę.

Jarmark Świąteczny na Targach potrwa do 22 grudnia. Godziny otwarcia: wtorki-czwartki: 11.00-21.00, piątki-soboty: 11.00-22.00, niedziele: 11.00-21.00. W poniedziałki jarmark jest nieczynny.

Kto zwycięży w najbliższych wyborach samorządowych? Wyniki sondażu są jednoznaczne

0

Zgodnie z nowym sondażem IBRiS dla Rzeczpospolitej w Poznaniu faworytem wyborów jest obecny prezydent Jacek Jaśkowiak – o ile zdecyduje się na start w tych wyborach. Jak wypadają jego konkurenci?

Jacek Jaśkowiak już zapowiedział, że swoją decyzję co do ewentualnego startu w wyborach poda 18 grudnia. Przypomnijmy, że od początku kandydowania Jaśkowiak twierdził, że prezydentem chce być tylko dwie kadencje, bo to powinno mu wystarczyć na zrealizowanie planów. Może jednak startować w trzeciej – ustawa ograniczająca liczbę kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów do dwóch weszła w życie w 2018 roku po wyborze Jacka Jaśkowiaka na prezydenta, więc go nie obowiązuje. A sam prezydent Poznania przyznał kilka miesięcy temu, że zaczyna się zastanawiać nad trzecią kadencją.

Gdyby zdecydował się wystartować, to praktycznie nie musi się obawiać konkurencji. Jak wskazują wyniki sondażu IBRiS, przeprowadzonego w dniach 29 listopada – 1 grudnia 2023 roku (metoda: CATI, próba: n=1000 dorosłych mieszkańców Poznania), obecny włodarz może liczyć na 43,1 proc.

Kolejny, jeśli chodzi o liczbę głosujących, jest poseł Bartłomiej Wróblewski z PiS. Prawo i Sprawiedliwość co prawda nie ogłosiło oficjalnie swojego kandydata i nawet nie ma pewności, że będzie nim poseł Wróblewski, bo mówi się także o byłym ministrze Szymonie Szynkowskim vel Sęku, który był także swego czasu radnym miejskim. Gdyby jednak poseł Wróblewski wystartował, to zgodnie z badaniem może liczyć na 15 proc. poparcia. Gdyby wystartowała posłanka Ewa Schädler (Polska 2050 Szymona Hołowni), mogłaby liczyć na 9,5 proc. głosów, a Beata Urbańska (Lewica) – na 8,6 proc. Trzeba podkreślić, że obie partie także jeszcze nie wystawiły swoich kandydatów.

Poznańska radna Dorota Bonk-Hammermeister, społeczniczka z Prawa do Miasta, która już raz kandydowała na to stanowisko, mogłaby liczyć na 7,2 proc. Gdyby Konfederacja wystawiła jako kandydata na prezydenta Piotra Tuczyńskiego, swojego kandydata na posła – to mógłby otrzymać 2,2 proc. 14,3 proc. badanych nie wiedziało, na kogo zagłosuje.

Takie wyniki wskazują na drugą turę, w której spotkaliby się obecny prezydent i poseł PiS – a w niej już bez wątpliwości wygrywa Jacek Jaśkowiak z prognozowanym wynikiem 70,4 proc. Bartłomiej Wróblewski zdobyłby 20,6 proc. – to mniej niż Tadeusz Zysk, poprzedni kandydat PiS na prezydenta. W 2018 roku w pierwszej turze zdobył 21,3 proc. głosów.

Sytuację w układzie głosów oczywiście może zmienić pojawienie się już konkretnych kandydatów do prezydenckiego fotela, a ich rozpoznawalność i zasługi będą miały duże znaczenie, jeśli chodzi o wynik wyborczy. Bo sondaż pokazał też, że motywacja i zainteresowanie życiem politycznym nadal się utrzymuje – aż 73 proc. poznaniaków „zdecydowanie” wzięłoby udział w wyborach samorządowych, natomiast 8 proc. „raczej” poszłoby do urn.

Wybory samorządowe mają się odbyć wiosną 2024 roku, prawdopodobnie 7 kwietnia. Kiedy swoje decyzje ogłoszą kandydaci – nie wiadomo. Konkretny termin, 18 grudnia, jest znany tylko w przypadku obecnego prezydenta Poznania.

Uroczystości z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

0

13 grudnia 2023 roku, w 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego poznaniacy złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających wydarzenia tamtych lat. Główne uroczystości odbyły się na pl. Mickiewicza.

Reprezentacja władz miasta: Agnieszka Lewandowska, wiceprzewodnicząca rady miasta oraz Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP, złożyli kwiaty przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przy płycie Wojciecha Cieślewicza i głazach: Piotra Majchrzaka i o. Honoriusza Kowalczyka.

Główne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ofiar stanu wojennego o godz. 17:00 w kościele oo. dominikanów, po której zostały złożone kwiaty przed tablicą w krużgankach klasztoru. Później uczestnicy uroczystości przeszli al. Niepodległości do pomnika Ofiar Czerwca 1956 r.Tu w imieniu poznaniaków hołd ofiarom stanu wojennego złożyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta i Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Przypomnijmy, że stan wojenny w Polsce wprowadzono 13 grudnia 1981 roku, a zniesiono 22 lipca 1983 roku. W czasie jego trwania internowano ponad 10 tysięcy osób, głównie działaczy „Solidarności”, a zabito około 100 osób.

Samochód uderzył w drzewo. Kierowca zginął na miejscu

0

Do tragicznego wypadku doszło w Gołańczy w powiecie wągrowieckim. Kierowca samochodu marki Peugeot Partner stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu.

Rozbity samochód w rowie zauważył 14 grudnia około godziny 2.00 nad ranem przejeżdżający kierowca. Jak podaje portal „WRC”, stan auta był taki, że nie sposób było dostrzec, czy ktoś jest w środku. Kierowca natychmiast wezwał służby i to policjanci, którzy przyjechali na miejsce wypadku, znaleźli martwego mężczyznę za kierownicą, 29-letniego mieszkańca Gołańczy.

Jak ustalili funkcjonariusze, kierowca z nieznanych przyczyn zjechał na lewe pobocze i uderzył w drzewo. Szczegóły i okoliczności wypadku są ustalane.

Ruszyła akcja „Trzymaj ciepło”. Można się zgłaszać!

0

Już po raz 15. w Poznaniu rozpoczęła się akcja „Trzymaj ciepło”, czyli bezpłatnych badań budynków kamerą termowizyjną, dzięki którym ich właściciele dowiadują się, którędy ucieka ciepło. Kto może się zgłaszać?

Zgodnie z tegorocznym planem przebadanych zostanie 10 kamienic z centrum miasta, Wildy, Jeżyc i Łazarza oraz 335 domów jednorodzinnych z całego Poznania. Badanie jest bezpłatne, a chętni mogą wysyłać zgłoszenia od 13 grudnia, a szczegółowe informacje znajdują się na stronie miasta w zakładce „środowisko”.

Same badania są zależne od pogody – nie może podczas nich padać deszcz ani śnieg, a temperatura na zewnątrz nie powinna być wyższa niż +3 stopni Celsjusza. Jeśli będą takie warunki, to mogą się one rozpocząć już w połowie grudnia, a potrwają do końca marca 2024 r. Będą prowadzone w dni robocze, w godzinach 17.00 – 21.00.

„Z każdego badania termowizyjnego mieszkańcy otrzymują drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem fachowca” – informują miejscy urzędnicy. – „Dzięki temu mogą dowiedzieć się, w jakich miejscach ich domy tracą najwięcej ciepła. Właściciele budynków, wyposażeni w taką wiedzę, mogą zaplanować skuteczną inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy zakup nowych grzejników”.

Przypomnijmy, że akcja „Trzymaj ciepło” odbędzie się już piętnasty raz – Poznań płaci za nią z własnych środków. Ma ona cel edukacyjny i proekologiczny: dzięki niej właściciele budynków dowiadują się, gdzie mają nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany. To pozwala im uszczelnić miejsca, którymi ucieka ciepło, a w efekcie wydawać mniej na ogrzewanie, co z kolei przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Do tej pory, w 14. edycjach akcji, przebadano ponad 6 tysięcy domów jednorodzinnych oraz 250 kamienic.

Ranny mężczyzna w wiacie śmietnikowej. Policja prowadzi śledztwo

0

Śremscy policjanci zostali wezwani na ulicę Bora-Komorowskiego w Śremie, gdzie w jednej z wiat śmietnikowych znaleziono rannego mężczyznę. Trwa dochodzenie w tej sprawie.

Mężczyznę znaleziono 13 grudnia około godziny 9.00 rano. Policjantów zawiadomili strażnicy miejscy. Jak powiedziała portalowi Srem Nasze Miasto podinsp. Ewa Kasińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Śremie, policjanci po przybyciu na miejsce rozpoznali od razu znalezionego mężczyzhę. To 45-letni bezdomny, doskonale znany funkcjonariuszom ze Śremu.

Mężczyzna był ranny, a jego obrażenia zostały uznane za poważne. Przebywa obecnie w szpitalu. Ślady znalezione w wiacie, w której leżał bezdomny, zostały zabezpieczone przez policyjnych techników. Trwa dochodzenie w tej sprawie.

Zderzenie autobusu z busem na S11. Były duże utrudnienia w ruchu

0

Na trasie S11 między Kórnikiem a Poznaniem doszło do zderzenia autobusu podmiejskiego z busem. Nikt nie ucierpiał, ale na trasie były duże utrudnienia w ruchu.

Do kolizji doszło 14 grudnia tuż przed godziną 7.00 rano, jak informują wielkopolscy strażacy. Na S11 w rejonie Skrzynek, na pasie w kierunku Poznania zderzyły się autobus podmiejski i bus. Nikt nie ucierpiał, ale na miejscu pracują  strażacy i policjanci. Droga była zablokowana, zdarzenie spowodowało duże korki i utrudnienia w ruchu.

Obecnie ruch już odbywa normalnie.

Nie żyje trener Lecha Poznań. Miał 86 lat

0

Twórca pierwszych sukcesów Lecha i selekcjoner polskiej reprezentacji, trener Wojciech Łazarek, zmarł 13 grudnia. Informację podały Lech Poznań i Polski Związek Piłki Nożnej.

„Ze smutkiem informujemy, że w środę, 13 grudnia zmarł trener Wojciech Łazarek” – poinformował Lech Poznań. – „Twórca pierwszych sukcesów Kolejorza miał 86 lat. Pogrążonej w żałobie rodzinie wyrazy współczucia składa cała społeczność Lecha Poznań”.

Kolejorz pod wodzą trenera Łazarka zdobył dwukrotnie mistrzostwo Polski w 1983 i 1984 roku, a także Puchar Polski w 1982 i 1984 roku. Polski Związek Piłki Nożnej z kolei przypomniał, że Wojciech Łazarek był selekcjonerem reprezentacji Polski w latach 1986-1989, prowadził także inne polskie kluby, jak Lechia Gdańsk, Widzew Łódź, Wisła Kraków czy Jagiellonia Białystok, pracował także za granicą, prowadząc między innymi reprezentację Sudanu.

Kobieta potrącona przez samochód. Zginęła na miejscu

0

Na ulicy Dworcowej w Witkowie doszło do tragicznego wypadku. Kobieta przechodząca przez jezdnię została potrącona przez samochód dostawczy. Niestety, nie udało się jej uratować.

Do tragedii doszło 13 grudnia około godziny 16.00. Według nieoficjalnych informacji portalu „gniezno24”, kobietę potrącił samochód dostawczy jadący w kierunku Trzemeszna.

Na miejsce wezwano OSP Witkowo, JRG Gniezno i pogotowie ratunkowe. Ratownicy rozpoczęli reanimację kobiety, ale niestety, nie udało się jej uratować. Przyczyny i okoliczności wypadku bada policja.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 14 grudnia? (LISTA)

0

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 14 grudnia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Margonin
14 grudnia 2023 r. w godz. 07:15 – 13:15
miejscowość Lipiny od nr 58 do nr 79, dz. nr 321/5.

Obszar Włoszakowice
14 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 15:30
gm. Włoszakowice: Boguszyn nr 1 do 7 (oprócz nr 5B i 5C), nr 31ABC, nr 33 (przyłącze napowietrzne), 33AB, 34 do 40, 45B, 49, 49A; działki nr 39/4, 75, 216, 281/5, Sklep, Zakład Komunalny.

Obszar Włoszakowice
14 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 08:30
14 grudnia 2023 r. w godz. 14:30 – 15:30
gm. Włoszakowice: Boguszyn nr 45, 48, 50 do 53, działka nr 71/2, Dom Kultury, OSP.

Obszar Miasto Złotów
14 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 13:00
Miejscowość: Złotów ul. Jerozolimska 2, 4, 14, 16, 18, 20, 22, 24, Altanka ogrodowa nr 11, działka nr 227na2 przepompownia jerozolimska.

Obszar Dopiewo
14 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 10:00
Gmina Dopiewo miejscowość Skórzewo ul. Kolejowa 42, 44, 45A, 45B, 46, 47, 47A, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 55, 57, 57A, 59, 61, 63, 63A, 65, 67, 69, 71, 76, Sadowa 1, 2, 4, 8, Jabłoniowa 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 9A, 10, 13, 15, Wiśniowa 51, 53, Kolorowa 1, 3, 5, Gruszowa 2, Różana 1, działki nr 358/7, 358/8, 358/9, 365/13, 366/17, 371/2, 371/10, 371/11, 371/17, 437/17, 453/10, 453/11, 453/13, „FEGA” s.c. Handel-Usługi F.G.Frąckowiak, przepompownia ścieków przy ul. Jabłoniowej, AUTO-POLO Serwis Blacharsko-Lakierniczy Sp. z o.o.,

Obszar Wałcz
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Nakielno bud. 50, 51.

Obszar Obrzycko
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 11:00
Gmina Obrzycko, miejscowość Słopanowo 50, 51, 52, 57, 59A, 60, 62, 71, działki nr 242/1, 242/3, 242/10, 242/13, 242/14, 242/18, 242/25, 242/27, 262,

Obszar Trzcianka
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Trzcianka ul. Wyszyńskiego 19, dz. nr 1630/2.

Obszar Książ Wielkopolski
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Jarosławki DZ. 38/2, 1,1 ZJ,1ZH,2,dz.52/133, , SKLEP, 1A,1C,1J,dz. 52/104,dz. 52/106,dz. 52/96,dz. 52/98,DZ.52/105, 1,1EA,dz. 52/78,DZ. 52/79,dz. 52/81,dz. 52/83,dz. 52/91,dz. 52/93,DZ.52/89, Obreda 1, Chrząstowo , 95, 101,102,96,97,98,99(dz. 220,DZ.220/2, Konarzyce ulica Osiedle Na Wzgórzu 6, PLAŻA

Obszar Mirosławiec
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 11:00
miejscowość Zacisze bud. 4, 8.

Obszar Oborniki
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 17:00
Gmina Oborniki miejscowość Gołaszyn 20, 20A, 22, 52, 53/3, działka nr 53/3, kaplica cmentarna, cmentarz komunalny, Ferma Antonin Sp. z o.o. Sp. K., miejscowość Antonin 20, działka nr 53/3

Obszar Nowy Tomyśl
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Gmina Nowy Tomyśl miejscowość Boruja Kościelna ul. Wolsztyńska od 5 do 23 nieparzyste, Chmielna 1, 1A, 2, 3, działki nr 3/17, 457/2, 473, 510/2, 510/8, Kościół pw. Świętego Wojciecha, Apteka „Dbam o Zdrowie”, Wiejski Dom Kultury, Sklep Cho No Tu 33, OSP Boruja Kościelna, dom kultury, Uprawa Grzybów Anna Łańska, Edmund Telichowski Auto-Części, ELIKSIR Łukasz Rządkowski, Rain-Garden Arkadiusz Nowacki, Gospodarstwo Rolne Józef Jeziorkowski, Nowotomyski Ośrodek Kultury, szafa dostępowa Orange Polska SA, sklep Żabka, Apteka „Od Serca”

Obszar Białośliwie
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Białośliwie ul. 3 Maja numery od 1 do 6B, 37A, działki 216, 221/2, 221/3, 226, 244, 246/1, 828, hydrofornia, magazyn, ul. 4 Stycznia numery od 30 do 46, działki 47, 214/1, stacja paliw, ul. Lecha.

Obszar Góra
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 16:30
gm. Góra: Zawieścice – cała miejscowość.

Obszar Czerniejewo
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 13:30
Radomice 9, 1, 3, 4, 10, 5, 2, 6, 10B,

Obszar Poznań Nowe Miasto
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 11:30
Poznań: ul. Władymira 4, od 1 do 19 nieparzyste, ul. Dobrochny, ul. Świętochny, ul. Św. Kingi.

Obszar Tarnowo Podgórne
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 12:30
Gmina Tarnowo Podgórne, miejscowość Ceradz Kościelny 3, ul. Bukowska 1, Country Park Pod Gajem, Restauracja Kuchnia Pod Gajem,

Obszar Luboń
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 11:30
Luboń: ul. Buczka 23, 23A, 23D, od 25 do 29 nieparzyste, od 39 do 67 nieparzyste, od 44 do 76 parzyste, ul. Wojska Polskiego 97, ul. Kujawska 1, 3, dz. 3/8, dz. 6/7, ul. Długa 53, ul. Poprzeczna od 6 do 14 parzyste, od 9 do 23 nieparzyste, ul. Urocza 54, ul. Fabianowska 6, 8, 10.

Obszar Poznań Stare Miasto
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 11:00
Poznań: ul. Śmiałego 101, 109.

Obszar Dopiewo
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 11:30
Gmina Dopiewo miejscowość Trzcielin ul. Wilgi 16, działki nr 10/119, 10/121, 10/122

Obszar Poznań Jeżyce
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 11:30
Poznań: ul. Lutycka 113, 123, Fort VI, ul. Strzeszyńska 30, ul. Juraszów 22.

Obszar Gruszczyn
14 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 12:00
Gruszczyn: ul. Leszczynowa od 2 do 12 parzyste, ul. Krańcowa 10.

Obszar Wieleń
14 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 12:00
Wieleń ul. Przemysłowa 3G, dz. nr 1215/12, 1215/13.

Obszar Przemęt
14 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
Przemęt ul. Głęboka działki nr 884/20, 891/2, Gospodarstwo Uprawy Pieczarek ANTKOWIAK (dz. 884/5).

Obszar Komorniki
14 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gmina Komorniki, miejscowość Chomięcice, ul. Żurawia 28, 30, 32, 32a, 34, 34a, 36, ul. Rosnowiecka 10, 28, 30, 32, 32a, 36, działki nr 262/9, 264/10,

Obszar Wieleń
14 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
miejscowość Nowe Dwory numery od 85 do 101, działki 52/1, 60/2, miejscowość Folsztyn numery od 1 do 16.

Obszar Komorniki
14 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gmina Komorniki, miejscowość Chomięcice, ul. Żurawia 28, 30, 32, 32a, 34, 34a, 36, ul. Rosnowiecka 10, 28, 30, 32, 32a, 36, działki nr 262/9, 264/10,

Obszar Wieleń
14 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 12:00
Wieleń ul. Przemysłowa 3G, dz. nr 1215/12, 1215/13.

Obszar Buk
14 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Gmina Buk miejscowość Dobieżyn 34, 82, 84, 98, 100, 106, 108, ul. Stęszewska 30, 32, 34, ul. Bukowska cała oprócz nr 1, 40, 42, 43, 44; Wspólna cała, Pogodna cała, Spokojna cała, Cicha cała, Wichrowa cała, działki nr 43, 47/1 47/2, 48/3, 55/3, 55/4, 55/5, 55/12, 55/13, 55/15, 55/16, 57, 124/1, 130/1, 132, 146/1, 156/1, 156/2, 156/3, 156/4, 156/5, 275/11, 275/14, 362/1, 399/2, 400/1, 400/4, 400/5, 400/8, 400/11, 400/15, 400/23, 400/24, 416/2, Przepompownia ścieków na ul. Spokojnej, znaki aktywne DW306, KARSŁAW s.c. Karol Rutkowski Roma Rutkowska, Borowski Roman Noclegi-Pokoje Gościnne, salon kosmetyczny, miejscowość Wielka Wieś ul. Otuska 100,

Obszar Dopiewo
14 grudnia 2023 r. w godz. 10:00 – 14:00
Gmina Dopiewo miejscowość Skórzewo ul. Kolejowa od 28 do 36, 38, 39, 40, 41, 43, 45, 45A, Dębowa 25, Wschodnia 2, 4, 6, 8, Morelowa od 1 do 4, 6, 8, 10, Brzoskwiniowa 10, 14, Jabłoniowa 1, działki nr 340/13, 340/26, 351/7, 365/15, 365/22, 1102, 1103, 1104, 1105, 1106, skale Żabka przy ul. Kolejowej, Przychodnia weterynaryjna Kejter, Przedszkole i Żłobek Harmonijka Karolina Rudzińska Spółka jawna,

Obszar Środa Wielkopolska
14 grudnia 2023 r. w godz. 10:00 – 15:00
Środa Wielkopolska ul. Daszyńskiego 20, ul. Dolna 7, ul. Górki, ul. Jażdżewskiego, ul. Kapuścińskiego, ul. Szamarzewskiego, ul. Topolska 1A,

Obszar Wieleń
14 grudnia 2023 r. w godz. 10:00 – 15:00
miejscowość Kałądek numery od 10 do 21, działka 20/6.

Okupacja Jowity trwa. Stronom nie udało się porozumieć

0

Mimo spotkania strony studentów okupujących akademik Jowita z władzami rektorskimi nie udało się zażegnać konfliktu. Studenci nie uznają argumentów władz uczelni – a te odcięły im dostęp do prysznica i wprowadziły ochronę.

Strajk okupacyjny Jowity trwa od 6 dni. Przypomnijmy, że studenci zdecydowali się na ten rodzaj protestu, ponieważ władze UAM zdecydowały o zamknięciu tego akademika. To oznacza, że studenci UAM będą mieli do dyspozycji o ponad 300 miejsc w akademikach mniej, a nawet z Jowitą ich liczba była o wiele za mała jak na potrzeby studentów. Nie bez znaczenia był fakt, że Jowita była tania – a ceny wynajmu mieszkań w Poznaniu często są za wysokie jak na możliwości studentów i wielu osób właśnie z tego powodu nie stać na studia.

Władze rektorskie jednak zdecydowały o zamknięciu akademika ze względu na jego zły stan techniczny. Jowitę można byłoby wyremontować, ale na to uczelnia nie ma pieniędzy, a wszystkie próby zdobycia środków zewnętrznych zakończyły się fiaskiem.

Studenci nie chcą przyjąć do wiadomości argumentów rektorki, prof. Bogumiły Kaniewskiej, a kolejne spotkanie, do którego doszło 13 grudnia, nie rozwiązało problemu. Wręcz przeciwnie: studenci nie zamierzają przerwać strajku, a władze uczelni zdecydowały o odcięciu im dostępu do pryszniców, recepcji i holu głównego oraz wprowadzenie ochrony. Mogą wejść do budynku jedynie bocznymi drzwiami.

Dlaczego prof. Kaniewska zdecydowała się na taki krok? Jak powiedziała Głosowi Wielkopolskiemu, powodem są zniszczenia zamków w drzwiach w Jowicie, zaklejenie kamer i zajęcie dodatkowej sali przez studentów, co niepokoi pracowników. Dlatego miejsce, w którym przebywają studenci, zostało oddzielone od głównego budynku ze względów bezpieczeństwa. Mogą jednak swobodnie do niego wychodzić i wychodzić, mają dostęp do toalety i umywalek.

Niestety, decyzja władz rektorskich jeszcze dodatkowo zaostrzyła konflikt i obu stronom jest coraz trudniej się porozumieć. Prof. Kaniewska poinformowała, że rozmowa ze studentami odbyła się w korytarzu, była krótka, ponieważ oni nie uznają argumentów uczelni. Twierdzą, że jej władze nie mówią prawdy – dlatego też wystąpili do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie zarządzania finansami przez UAM. Chcą przywrócenia Jowity jako akademika w cenach, które byłyby dostępne dla studenckiej kieszeni. Dopóki to nie nastąpi, nie zamierzają opuścić akademika.

Seniorka zapomniała, gdzie mieszka. „Nie potrafiła poprawnie podać adresu zamieszkania”.

0

Strażniczki z Wildy otrzymały informację, że starsza pani zgubiła się i nie wie, jak wrócić do domu. Natychmiast ruszyły jej na pomoc, ale ustalenie miejsca zamieszkania okazało się trudne.

Sytuacja miała miejsce 12 grudnia po godzinie 21.00 w rejonie ulicy Łozowej.
„Na miejscu funkcjonariuszki zastały panią, która oświadczyła, że od godziny 16.00 próbuje wrócić do domu, ale się zgubiła” – informuje Straż Miejska Miasta Poznania na swoim profilu na Facebooku. – „Nie miała przy sobie żadnych dokumentów i nie potrafiła poprawnie podać adresu zamieszkania”.

Strażniczki zdecydowały więc o zabraniu seniorki do komisariatu policji w nadziei, że uda się ustalić jej adres. Policjanci okazali się pomocni, jednak kiedy strażniczki dotarły na miejsce, w którym miała mieszkać starsza pani, to okazało się, że owszem, mieszkała tu, ale… 12 lat temu. Kilka innych adresów podanych przez seniorkę również okazało się nieaktualnych.

Ostatecznie ze względu na stan zdrowia, czyli problemy z pamięcią, strażniczki zawiozły swoją podopieczną do szpitala, gdzie po zbadaniu zdecydowano o jej zatrzymaniu na oddziale.

Nowy mural w Poznaniu. „Każdy inny, każdy wyjątkowy” (ZDJĘCIA)

0

Uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowych przy ulicy Kazimierza Wielkiego 17 przygotowali tekstylny mural. W tym roku jest on poświęcony problemowi akceptacji i nosi tytuł „Każdy inny, każdy wyjątkowy”.

Młodzi ludzie od czterech już lat przygotowują plastyczne interpretacje tematów ważnych dla swojego pokolenia. Poruszyli już temat różnorodności w muralu „Kontrasty”, więzi społecznych w edycji „Dobrze być razem” oraz poczucia solidarności zawartego w cytacie z Edwarda Stachury „Dla wszystkich starczy miejsca”. Murale są tekstylne – przy ich tworzeniu uczniowie wykorzystują to, czego nauczyli się w szkole.

W tym roku przygotowana praca dotyczy problemów akceptacji w kontekście ciałopozytywności i nosi tytuł „Każdy inny, każdy wyjątkowy”. Dzieło zostało odsłonięte 11 grudnia i wisi już w budynku szkoły.

Kolejne miejsce do przewijania w Poznaniu. Tym razem na dworcu

0

W miejskiej toalecie na Dworcu Zachodnim już jest komfortka, czyli pomieszczenie do przewijania dzieci, ale też dorosłych, wyposażone w odpowiedni sprzęt. Ułatwi korzystanie z dworca osobom z małymi dziećmi i niepełnosprawnym.

Komfortka znajduje się w publicznej toalecie prowadzonej przez Usługi Komunalne w podziemiu Dworca Zachodniego, niedaleko przystanków PST. Została przygotowana w taki sposób, aby ułatwić obsługę higieniczną nie tylko samodzielnym osobom z niepełnosprawnością, ale także tym, którzy wymagają asysty.

– W Polsce codziennie ok. 150 tys. dorosłych niesamodzielnych zmienia pieluchę, korzystając z pomocy asystenta lub opiekuna – mówi Agnieszka Maciejewska, koordynatorka ds. dostępności Urzędu Miasta Poznania. – Poza domem robią to często w warunkach niehigienicznych i urągających godności człowieka – często na podłodze toalety. Od ponad 2 lat o poprawę tej sytuacji walczy koalicja prowadząca akcję „Przewijamy Polskę”. Tworzy ją pięć organizacji pozarządowych: poznańskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, Fundacja Mali Siłacze, Fundacja NieOdkładalni, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki oraz Fundacja Integracja. Koalicja ogłosiła konkurs na nazwę miejsca do przewijania osób dorosłych i wybrano słowo „komfortka”. Zawiera fragment słowa „komfortowe”, bo takie powinno być miejsce z urządzeniem dla osób z niepełnosprawnością. Natomiast końcówka komfortki to wynik porównania z toaletką.

Poznańska komfortka jest wyposażona także w specjalistyczny sprzęt: wysokiej klasy łóżko z regulacją wysokości i podnośnik sufitowy, za pomocą którego można ułożyć osobę potrzebującą we właściwej pozycji. To pierwsze miejsce w Poznaniu o tak wysokim standardzie dla osób ze szczególnymi potrzebami.

– Będziemy starali się sukcesywnie rozwijać to pomieszczenie, aby każdy z detali w możliwie jak największym stopniu spełniał oczekiwania osób, dla których ono powstało – mówi Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych. – Wsłuchujemy się w zgłaszane nam potrzeby.

Komfortka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6.00-22.00, a w soboty i niedziele w godz. 8.00-20.00. To na razie otwarcie testowe – Usługi Komunalne będą sprawdzać, czy wszystkie rozwiązania są właściwe i czy nie trzeba czegoś poprawić. W najbliższym czasie toaleta na Dworcu Zachodnim zostanie wpisana na polską listę miejsc, w których można skorzystać z komfortki. Poznań jest tu liderem, bo takich miejsc ma 14, a w całej Polsce jest ich zaledwie kilkadziesiąt. Dla porównania w Wielkiej Brytanii jest ich 1400.

W stolicy Wielkopolski komfortowo można przewinąć dorosłych między innymi na miejskich pływalniach na Chwiałce, os. Piastowskim, i Winogradach, a także w MOPR przy ul. Sienkiewicza 22, CIR przy Ratajczaka 44, w Starym Zoo, Nowym Zoo, CK Zamek i restauracji Rusałka.

Oferty w przetargu na S11 otwarte. Ilu jest chętnych?

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, osiem firm złożyło swoje oferty w przetargu na zaprojektowanie i budowę 22-kilometrowego odcinka S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik.

GDDKiA podaje, że najniższą ofertę złożyło konsorcjum firm KOBYLARNIA S.A. i MIRBUD S.A. o wartości 853 456 675,21 zł. Najwyższą, o wartości 1 305 879 367,89 zł, złożyło konsorcjum firm Trakcja S.A. oraz Doğuş Inşaat ve Ticaret A.Ş. Budżet GDDKiA na realizację tego zadania to 969 683 895,93 mln. zł.

„Komisja przetargowa przystępuje do analizy ofert w celu wyłonienia wykonawcy” – informuje GDDKiA. – „Głównym kryterium oceny będzie cena (55 proc.). Pod uwagę będą brane również pozacenowe kryteria dotyczące przedłużenia gwarancji jakości m.in. na ekrany akustyczne i obiekty mostowe (40 proc.) oraz zagospodarowanie pozyskanego destruktu asfaltowego (5 proc.). Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał za zadanie zrealizowanie inwestycji w systemie Projektuj i buduj w okresie 39 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych podczas budowy)”.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w latach 2024 – 2028 w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Podpisanie umowy z wykonawcą jest planowane na pierwszą połowę przyszłego roku.

Przypomnijmy, że droga ekspresowa S11 połączy cztery województwa, a ten nowy odcinek połączy się z tzw. zachodnią obwodnicą Poznania. W ramach inwestycji wykonane zostaną dwa węzły drogowe: Oborniki i Chludowo, 37 obiektów inżynierskich, w tym wiadukty w ciągu trasy głównej, mosty, przejścia dla zwierząt oraz przejście pod drogą ekspresową. Inwestycja obejmuje też budowę dodatkowych jezdni do obsługi ruchu z terenów przyległych do pasa drogowego drogi S11 oraz dwa miejsca obsługi podróżnych w rejonie Obornik.

Wszystkie odcinki mają zostać ukończone do 2030 roku i wtedy S11 będzie liczyć ponad 580 km, a razem ze wspólnym przebiegiem S6 od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km) – blisko 620 km. Dotąd udało się zbudować ponad 150 km trasy od Kołobrzegu do Bobolic, obwodnicę Szczecinka, odcinki w okolicy Poznania oraz cztery obwodnice: Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego, Kępna i Olesna.

„Pod koniec września br. oddaliśmy do ruchu 48 km trasy od Koszalina do Bobolic” – informuje GDDKiA. – „Nowa droga wyprowadziła ruch tranzytowy z Bobolic i wszystkich miejscowości położonych przy obecnej DK11 pomiędzy Koszalinem i Bobolicami. Do domknięcia realizacji S11 na Pomorzu Zachodnim brakuje odcinka między Bobolicami, a Szczecinkiem. Na ten fragment, o długości 24,4 km, podpisaliśmy 30 sierpnia tego roku umowę z wykonawcą, a zakończenie budowy planowane jest w 2026 roku. Trwają prace projektowe dla budowy trasy S11 od granicy z woj. zachodniopomorskim do granicy z woj. opolskim. Długość projektowanej S11 w woj. wielkopolskim to około 240 km”.

Radni powiatu poznańskiego uchwalili budżet na 2024

0

Ambitne plany i  inwestycje. Radni powiatu poznańskiego podczas sesji 13 grudnia uchwalili budżet na 2024 rok. – Przyszłoroczny budżet będzie budżetem stabilnym – zapewnia starosta Jan Grabkowski.

Dochody w wysokości 610.151.075,28 zł, a wydatki – 600.151.075,28 zł, z czego aż blisko 73 mln zł stanowi tzw. „janosikowe”. Tak przedstawia się uchwalony już budżet powiatu poznańskiego na rok 2024.

„Zabezpieczyliśmy wszystkie wydatki”

– Po stronie dochodów to budżet ustalony przez ministra finansów, a po stronie wydatków przez nas – wyjaśnia starosta. – Oczywiście na tyle, na ile było można, ponieważ ustawa Polski Ład w istotny sposób ograniczyła jego wielkość. Podobnie jak podatki typu „janosik”. Musieliśmy się więc dostosować… Nie jest to jednak mały budżet. Zabezpieczyliśmy wszystkie te wydatki, które są dla nas istotne, między innymi na drogi, oświatę, pomoc społeczną czy kulturę fizyczną. Czyli to wszystko, co buduje naszą siłę i sprawia, że ludzie chcą w powiecie mieszkać i inwestować. Teraz czekają nas zmiany, mamy nowy rząd… Patrzymy na nie z optymizmem, jak zawsze zresztą w samorządach.

Znów więcej, i to aż o 17 mln zł, trzeba będzie wydać na edukację – razem 157 mln zł. Przy czym subwencja oświatowa wynosi tylko 101,5 mln, co nie wystarcza nawet na płace dla nauczycieli. Pozostałe 55,5 mln zł powiat musi dołożyć z własnych środków, żeby wystarczyło na zaplanowane inwestycje, czyli między innymi budowę sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Bolechowie, kolejne prace rewaloryzacyjne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci niewidomych w Owińskach i budowę internatu w Zespole Szkół w Rokietnicy.

Najdroższa inwestycja i inne drogi

Najdroższą inwestycją nie tylko w przyszłym roku, ale i w historii powiatu będzie przebudowa drogi z Borówca do Krzesin. Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa.
– Niemal 140 mln zł zamierzamy przeznaczyć w przyszłym roku na drogi, z czego 90 mln zł na inwestycje – wylicza starosta. – Największą z nich będzie przebudowa drogi Borówiec – Koninko – Krzesiny. Całe zadanie (budowa wraz z wykupem gruntów) warte jest blisko 200 mln zł. W przyszłym roku I etap pochłonie niemal 60 mln złotych. Ponadto niemal 5,5 mln zł wydamy w przyszłym roku na przebudowę 800-metrowego odcinka ulicy Poznańskiej w Dąbrówce (od Słonecznej do Kolejowej). Przebudowana będzie też ulica Siekierecka w Gowarzewie, co pochłonie około 6 mln zł. W obu przypadkach powiat otrzymał dofinansowanie na te zadania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Blisko 4 mln zł w przyszłorocznym budżecie przeznaczono na przebudowę skrzyżowania ulic Poznańskiej i Szkolnej w Kicinie.

Więcej pieniędzy będzie na szeroko rozumianą politykę społeczną: 45,7 mln zł przeznaczono w przyszłym roku m.in. na DPS Lisówki, prowadzenie domu samotnej matki z dziećmi, kobiet w ciąży, a także programy zdrowotne. Koszty związane ze wsparciem rodzin w powiecie to prawie 22 mln zł, w tym na Dom Rodzinny w Swarzędzu, Domy Dziecka w Kórniku-Bninie oraz Ośrodki Wspomagania Rodziny w Kobylnicy. Będą pieniądze na kontynuację programów dla seniorów, takich jak telefon zaufania czy badania z zakresu profilaktyki osteoporozy. Z kolei najmłodsi mieszkańcy powiatu będą mogli wziąć udział w badaniach przesiewowych wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci, które odbędą się po raz pierwszy.

Bezpieczeństwo, zabytki i czyste powietrze

4,2 mln zł przeznaczono na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową: komendy policji otrzymają 600 tys. zł, z czego 480 tys. to inwestycje, a komendy straży pożarnej – 1,1 mln zł. To pozwoli na dofinansowane zakupów pojazdów rozpoznawczo-ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych, specjalistycznego sprzętu czy prac remontowych w jednostkach. Ochotnicze straże pożarne otrzymają 300 tys. zł.

Będzie kontynuacja programu ochrony zabytków – na ten cel przeznaczono w budżecie 2,5 mln zł. Na ochronę środowiska z kolei powiat planuje wydać ponad 1,2 mln zł, z tego 600 tys. zł pójdzie na likwidację „kopciuchów” i azbestu.
Prawie 1,4 mln zł przeznaczono na pomoc dla Ukrainy, na zakup m.in. leków, żywności i usług związanych z pomocą humanitarną, a na wsparcie studentów z Białorusi przeznaczono 110 tys. zł. Nieodpłatna pomoc prawna to z kolei wydatek w wysokości ponad 1,2 mln zł.
– Przyszłoroczny budżet będzie budżetem stabilnym – podkreśla starosta Grabkowski. – Na 2024 r. mamy ambitne plany.

Zderzenie dwóch samochodów. Jedna osoba ranna

0

Do groźnego wypadku doszło na drodze wojewódzkiej nr 305 między Solcem a Mochami w powiecie wolsztyńskim. Zderzyły się tam ciężarówka i samochód osobowy. Kierująca autem osobowym z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala.

Jak informują wolsztyńscy policjanci, wypadek miał miejsce 13 grudnia przed godziną 14.00.
„Uczestnikami zdarzenia byli kierujący samochodem ciężarowym mężczyzna i kierująca samochodem osobowym mieszkanka Świętna” – podaje KPP Wolsztyn. – „Ranna została 30-letnia kobieta z auta osobowego. Na miejscu doszło do nagłego zatrzymania krążenia, które w wyniku podjętej reanimacji udało się przywrócić. Kobieta z poważnymi obrażeniami przetransportowana została do wolsztyńskiego szpitala”.

Policjanci pracowali na miejscu wypadku wspólnie ze strażakami. Obecnie ustalają przyczyny i okoliczności wypadku.