13 grudnia 2023 roku, w 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego poznaniacy złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających wydarzenia tamtych lat. Główne uroczystości odbyły się na pl. Mickiewicza.
Reprezentacja władz miasta: Agnieszka Lewandowska, wiceprzewodnicząca rady miasta oraz Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP, złożyli kwiaty przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przy płycie Wojciecha Cieślewicza i głazach: Piotra Majchrzaka i o. Honoriusza Kowalczyka.
Główne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ofiar stanu wojennego o godz. 17:00 w kościele oo. dominikanów, po której zostały złożone kwiaty przed tablicą w krużgankach klasztoru. Później uczestnicy uroczystości przeszli al. Niepodległości do pomnika Ofiar Czerwca 1956 r.Tu w imieniu poznaniaków hołd ofiarom stanu wojennego złożyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta i Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Przypomnijmy, że stan wojenny w Polsce wprowadzono 13 grudnia 1981 roku, a zniesiono 22 lipca 1983 roku. W czasie jego trwania internowano ponad 10 tysięcy osób, głównie działaczy „Solidarności”, a zabito około 100 osób.