Władze miasta przeprowadzą dezynfekcję instalacji wody ciepłej. Apelują o ostrożność

Ostrów Wielkopolski fot. UM Ostrów Wielkopolski

Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim poinformował o przeprowadzeniu profilaktycznej dezynfekcji instalacji wewnętrznej ciepłej wody użytkowej na terenie miasta. Powodem jest bezpieczeństwo sanitarno-epidemiczne – to właśnie w ostrowskim szpitalu przebywały dwie osoby z legionelozą.

“W celu przeprowadzenia dezynfekcji termicznej, od godz. 17.00 dnia 8 września (piątek) do godz. 23.00 dnia 9 września (sobota) 2023 r., temperatura wody sieciowej w ostrowskim systemie ciepłowniczym zostanie podniesiona powyżej 70 stopni Celsjusza” – informuje ostrowski urząd w komunikacie i apeluje, by w tym czasie mieszkańcy korzystający z ciepłej wody pamiętali o zachowaniu szczególnej ostrożności, by się nie poparzyć.

Mieszkańcy proszeni są o rozpowszechnienie komunikatu wśród sąsiadów i członków rodziny.
“Szczegółowe godziny przeprowadzenia dezynfekcji termicznej w budynkach wielolokalowych będą podane przez właścicieli lub zarządców tych budynków” – czytamy w komunikacie.

Mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, którzy mają indywidualne źródło ciepła, są z kolei proszeni o to, by dezynfekcję termiczną instalacji ciepłej wody użytkowej przeprowadzili we własnym zakresie.
“Aby przeprowadzić dezynfekcję, należy w określonym wyżej przedziale czasowym, odkręcić źródła wody jak: krany, prysznice, deszczownice z ciepłą wodą i pozostawić je odkręcone przez co najmniej 2 minuty, od momentu uzyskania maksymalnej temperatury wody” – wyjaśnia komunikat UM Ostrów Wlkp. – “Podczas dezynfekcji należy zachować ostrożność i zminimalizować rozpryskiwanie wody oraz powstawanie aerozolu wodnego. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci, osoby starsze i schorowane, by uniknąć ryzyka poparzeń. Należy również zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń. Jeśli to możliwe: rozszczelnić lub uchylić okna pomieszczeń, wyjść z pomieszczeń oraz zamknąć drzwi. Osoby przeprowadzające dezynfekcję termiczną, podczas której mogą powstać aerozole, powinny zakryć np.: maseczką, swoje górne drogi oddechowe”.

Przypomnijmy, że legionelozę stwierdzono pod koniec sierpnia u małżeństwa z Nowych Skalmierzyc. Oboje przebywają w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim, na szczęście choroba przebiega u nich łagodnie. Legioneloza jest bardzo groźną chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie legionella, które mogą przeżyć w wodzie o temperaturze od 20-50 C, a wysokie temperatury powietrza sprzyjają jej namnażaniu. Dezynfekcja rur może uniemożliwić rozwój bakterii i tym samym rozprzestrzenianie zakażenia.

Źródło: UM Ostrów Wielkopolski

Podziel się: