Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 17 maja, 2024

Przypadki legionelozy w Wielkopolsce. Czy poznaniacy mogą się czuć bezpiecznie?

W regionie stwierdzono obecność groźnej bakterii Legionella, która przywędrowała z południa Polski, a przenosi się przez wodę lub klimatyzację. Od początku roku w Wielkopolsce zachorowało 17 osób. Czy poznaniacy są bezpieczni?

Główny Inspektor Sanitarny wydał 25 sierpnia komunikat, nakazujący jednostkom terenowym inspekcji sanitarnej wzmożenie nadzoru nad jakością wody w szpitalach i domach pomocy społecznej – decyzja jest efektem stwierdzenia wielu przypadków legionelozy, choroby będącej skutkiem zakażenia bakterią Legionella, na południu Polski, głównie w województwach podkarpackim i lubelskim. dwa przypadki ostatnio odnotowano też w powicie ostrowskim.

Bakterie Legionella występują w zbiornikach wodnych, naturalnych i sztucznych, wilgotnej ziemi, sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach i mogą przeżyć w wodzie o temperaturze od 20-50 C, a utrzymujące się wysokie temperatury powietrza sprzyjają ich namnażaniu. Dlatego można się zarazić poprzez zakażoną instalacją wodną lub klimatyzację – nie ma możliwości zarażenia się od chorej osoby.

Poznaniacy jednak mogą się czuć bezpiecznie – przynajmniej jeśli chodzi o wodociągi. Jak zapewniła Radio Anna Graczyk, wiceprezes Aquanetu, woda w poznańskich wodociągach pochodzi z ujęć podziemnych, a dodatkowo jest filtrowana przez kilka tygodni. Wszystko to sprawia, że jest zdecydowanie za zimna dla Legionelli, która, by przeżyć i się rozmnażać, potrzebuje temperatury od 20-50 C. Tymczasem woda w poznańskiej sieci to najwyżej 18 stopni Celsjusza. Ponadto Aquanet ma cały system stałej kontroli i monitorowania stanu wody, bada też obecne w niej bakterie – i nie stwierdził obecności Legionelli.

Według informacji przekazanych przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu od początku roku w Wielkopolsce odnotowano 17 przypadków zakażenia bakterią Legionella, a dwie osoby zmarły – i te dane nie odbiegają od danych z lat ubiegłych. Dodatkowo, ponieważ ani do zakażeń, ani do zgonów nie doszło w jednym rejonie, trudno tu mówić o jednym skupisku bakterii.

Strona głównaPoznańPrzypadki legionelozy w Wielkopolsce. Czy poznaniacy mogą się czuć bezpiecznie?