Wielkopolska: Zapalamy Znicz Pamięci w całym regionie

Już po raz dwunasty w Wielkopolsce odbywa się akcja Zapal Znicz Pamięci. W tym roku symboliczny znicz jest szczególnie poświęcony Operacji Tannenberg.

W ostatnią niedzielę października dzięki tej akcji na pomnikach i grobach Polaków, którzy zginęli za wolność i niepodległość, pojawiają się płonące znicze, na znak, że nadal pamiętamy i doceniamy ich walkę i ich poświęcenie.

W tym roku akcja jest szczególnie poświęcona Operacji Tannenberg, czyli operacji mającej na celu wyniszczenie na ziemiach polskich elit społecznych i intelektualnych. W Wielkopolsce ginęli powstańcy wielkopolscy, na Śląsku – uczestnicy trzech powstań śląskich. Na liście byli też lekarze, księża, działacze polityczni i nauczyciele – razem 60 tysięcy osób. Ponad 40 tysięcy udało się zabić.

Wszyscy, którzy chcą upamiętnić ofiary Operacji Tannenberg, mogą to zrobić przez cały dzień w Forcie VII. Każdy, kto przyjdzie z własnym zniczem, wejdzie za symboliczną złotówkę na teren muzeum i będzie mógł zapalić znicz pod ścianą śmierci.

Znicz zapalił dziś także marszałek Marek Woźniak, który od początku patronuje akcji. W tym roku uczcił ją wspólnie z burmistrzem Adamem Lewandowskim na rynku w Śremie, gdzie Niemcy rozstrzelali 18 osób z elity miasta.

el