Zapal Znicz Pamięci fot. arch. IPN

Wielkopolska: Zapalmy Znicze Pamięci!

Ostatnia niedziela października to tradycyjnie czas kolejnej odsłony akcji „Zapal Znicz Pamięci”. Marszałek Marek Woźniak 25 października zapali znicz przy pomniku Rozstrzelanych Synów Ziemi Śremskiej na rynku w Śremie.

Akcja trwa już od 12 lat, a jej pomysłodawcą było Radio Merkury. W ostatnią niedzielę października dzięki niej na pomnikach i grobach Polaków, którzy zginęli za wolność i niepodległość, pojawiają się płonące znicze, na znak, że nadal pamiętamy i doceniamy ich walkę i ich poświęcenie.

Od początku akcji patronuje marszałek Marek Woźniak i co roku w miejscach pamięci oddaje hołd pomordowanym. Dotychczas były to m.in. Fort VII w Poznaniu, Gostyń, Książ Wielkopolski, Lasy Zakrzewskie, Śrem i Września.
– Starajmy się wyszukać w swoim najbliższym otoczeniu bohaterów tamtego czasu – osoby rozstrzelane w 1939 roku – apeluje marszałek. – Najważniejsze jest, by w tych ofiarach dostrzec drugiego człowieka, który ma imię i nazwisko, swoją historię. Miał swoją rodzinę, zginął, a konsekwencje jego śmierci przełożyły się potem na życie jego bliskich.

W tym roku tematem wiodącym akcji będą ofiary niemieckich zbrodni, które zginęły w egzekucjach organizowanych na terenie Wielkopolski, Pomorza, Kujaw, Górnego Śląska oraz w regionie łódzkim podczas Operacji Tannenberg. W Wielkopolsce przypomniane zostanie też utworzenie pierwszego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich – Fortu VII w Poznaniu, który stał się miejscem kaźni dla 20 tys. Wielkopolan.

UMWW, el