Wielkopolska: Zapalmy Znicze Pamięci!

Zapal Znicz Pamięci fot. arch. IPN
Ostatnia niedziela października to tradycyjnie czas kolejnej odsłony akcji „Zapal Znicz Pamięci”. Marszałek Marek Woźniak 25 października zapali znicz przy pomniku Rozstrzelanych Synów Ziemi Śremskiej na rynku w Śremie.

Akcja trwa już od 12 lat, a jej pomysłodawcą było Radio Merkury. W ostatnią niedzielę października dzięki niej na pomnikach i grobach Polaków, którzy zginęli za wolność i niepodległość, pojawiają się płonące znicze, na znak, że nadal pamiętamy i doceniamy ich walkę i ich poświęcenie.

Od początku akcji patronuje marszałek Marek Woźniak i co roku w miejscach pamięci oddaje hołd pomordowanym. Dotychczas były to m.in. Fort VII w Poznaniu, Gostyń, Książ Wielkopolski, Lasy Zakrzewskie, Śrem i Września.
– Starajmy się wyszukać w swoim najbliższym otoczeniu bohaterów tamtego czasu – osoby rozstrzelane w 1939 roku – apeluje marszałek. – Najważniejsze jest, by w tych ofiarach dostrzec drugiego człowieka, który ma imię i nazwisko, swoją historię. Miał swoją rodzinę, zginął, a konsekwencje jego śmierci przełożyły się potem na życie jego bliskich.

W tym roku tematem wiodącym akcji będą ofiary niemieckich zbrodni, które zginęły w egzekucjach organizowanych na terenie Wielkopolski, Pomorza, Kujaw, Górnego Śląska oraz w regionie łódzkim podczas Operacji Tannenberg. W Wielkopolsce przypomniane zostanie też utworzenie pierwszego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich – Fortu VII w Poznaniu, który stał się miejscem kaźni dla 20 tys. Wielkopolan.

UMWW, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: