Wielkopolska: Śnięte ryby w Nerze. „Sytuacja jest pod kontrolą”

wojewoda Michał Zieliński fot. WUW

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński na 13 sierpnia zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z powodu śniętych ryb w Nerze. – Sytuacja jest pod stałą kontrolą – zapewnił wojewoda. I zaapelował, żeby nie kąpać się w Nerze.

Ner to prawy dopływ Warty. Płynie przez województwo łódzkie i to właśnie tam 12 sierpnia, na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego, znaleziono śnięte ryby. Mieszkańcy wyławiali je w trzech miejscach.

Ponieważ Ner wpada do Warty. W przeszłości, zanim jeszcze Łódź, która leży nad tą rzeką, dorobiła się nowoczesnej oczyszczalni ścieków, zanieczyszczenia z Neru stanowiły poważny problem dla Warty. Dlatego i tym razem, gdy pojawiło się zagrożenie, wojewoda zapowiedział zwołanie posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Posiedzenie odbyło się 13 sierpnia. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wielkopolskiej policji i straży pożarnej, 12. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej – jej żołnierze pomagają teraz oczyszczać Odrę z padłych ryb. Obecni byli też reprezentanci Wód Polskich, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Wojewoda powiedział, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu pozostaje we współpracy ze swoim odpowiednikiem w województwie łódzkim, a także z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kole. Odpowiednie służby wzmogły kontrolę stanu wód w rzekach województwa wielkopolskiego, a delegatura WIOŚ w Koninie na wysokości m. Dąbie (pow. kolski) pobrała próbki wody z Neru. Z przeprowadzonych oględzin nie odnotowano widocznych zmian na rzece, a podstawowe parametry mieszczą się w granicach normy. Jednak badania nadal są prowadzone, a służby będą informować o ich wynikach na bieżąco.

– Pozostaję w kontakcie ze służbami i koordynuję ich działania – powiedział wojewoda. – Chciałbym podkreślić, że nie ma powodów do paniki, a sytuacja jest pod stałą kontrolą. Na podstawie ustaleń Sztabu przekazujemy rekomendacje o nie kąpaniu się w rzece Ner oraz o nie pojeniu w niej zwierząt, a także o wstrzymaniu się od połowu ryb i wszelkiej aktywności rekreacyjnej. Nasze działania mają charakter prewencyjny, podejmujemy je w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

Państwowa Straż Pożarna postawiła zaporę na rzece Ner na wysokości miejscowości Rzuchów – w ciągu ostatnich godzin nie odnotowano przypadków gromadzenia się na niej śniętych ryb. W działania zaangażowana jest także Państwowa Straż Rybacka z terenu całego województwa.

Wszystkie ujęcia wody zlokalizowane w pobliżu rzeki Ner są codziennie badane przez służby sanitarne.