Wielkopolska: Wojewoda zwołał sztab kryzysowy. Z powodu śniętych ryb w Nerze

Rzeka Warta Straż pożarna łódź Poznań fot. Sławek Wąchała

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zlecił zorganizowanie sztabu kryzysowego w związku ze śniętymi rybami w Nerze, jak poinformował jego rzecznik Mateusz Daszkiewicz. W Wielkopolsce na razie zagrożenia nie ma, ale służby są w gotowości.

Ner to rzeka, która przepływa przez Łódź i po przebyciu ponad 130 km wpada do Warty. I właśnie w tym Nerze 12 sierpnia, w piątek, znaleziono śnięte ryby. Jak informuje TVN24, dotąd naliczono ich około 200 sztuk, co nie jest dużą ilością, jednak zauważono je w aż trzech miejscach, a to już niepokojące.

Ryby wyłowili mieszkańcy miejscowości nad Nerem położonych na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego. Natychmiast zadzwonili na numer alarmowy 112. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego, pobrano próbki wody z miejsc, w których znaleziono śnięte ryby, badane będą też martwe zwierzęta.

Na miejscu, nad Nerem, pracują dziś strażacy i policja, wyławiając kolejne martwe ryby. Nadal nie wiadomo, co skaziło wodę i spowodowało śmierć ryb, ale wojewoda Bocheński na wszelki wypadek zalecił unikanie kąpieli w rzece, łowienia ryb i korzystania z tej wody do pojenia zwierząt domowych, na przykład bydła wypasanego na okolicznych łąkach. Te zalecenia obowiązują na razie do końca sierpnia. Dalsze zalecenia zależą od wyników badań wody i śniętych ryb.

Z powodu śniętych ryb w rzece Ner zwołanie sztabu kryzysowego zalecił także wojewoda wielkopolski – Ner to prawy dopływ Warty. Jeśli więc Nerem płynie jakaś toksyna, to może zatruć także i Wartę. Na razie, jak powiedział TVN24 Mateusz Daszkiewicz, rzecznik prasowy wojewody, jednostki straży pożarnej dysponujące odpowiednim wyposażeniem zbadały wodę w Warcie na odcinku w powiecie kolskim, czyli w pobliżu ujścia Neru, i nie stwierdzono tam dotąd żadnych zanieczyszczeń. Próbki wody również nie wykazały żadnych niepokojących zmian. Ale służby pozostają w gotowości i monitorują sytuację na miejscu.