Wielkopolska: 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej pomaga nad Odrą

12 WBOT, Odra fot. 12WBOT

Żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” pomagają w usuwaniu skutków zanieczyszczenia Odry w województwie lubuskim. Poprosił o to wojewoda lubuski. Do pomocy w jednostce w Skwierzynie zameldowało ponad 70 terytorialsów.

Terytorialsi przez najbliższych kilka dni będą czyścić brzeg Odry na odcinku od Słubic do Kostrzyna wspólnie ze strażakami z z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach. Zadania będą wykonywać nie tylko na lądzie, ale również na łodziach PSP. Każdy zespół zasilać będzie ratownik wodny. Żołnierze wyposażeni są w środki ochrony osobistej: specjalne rękawice, wodery czy maski.

W okolicach Krosna z kolei działa 5. Kresowy Batalion Saperów z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

– Wojska Obrony Terytorialnej zostały stworzone m.in. z myślą wsparcia lokalnej społeczności w sytuacji klęsk żywiołowych i kryzysowych – przypomina pułkownik Zbigniew Targoński, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Nie możemy być obojętni w momentach wymagających naszego zaangażowania. Choć pełnimy służbę na granicy polsko-białoruskiej i wspieramy cały czas działania związane z relokacją uchodźców z Ukrainy, wciąż staramy się utrzymywać gotowość do podjęcia kolejnych wyzwań.

Warto dodać, że zgodnie z zapisami ustawy O Obronie Ojczyzny, dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Natomiast dowódcy brygad OT są prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia, jakiego może udzielić wojsko.