Wielkie sprzątanie Warty w Poznaniu. Wolontariusze mogą się zgłaszać

VIII Sprzątanie Brzegów Warty w Poznaniu fot. Sławek Wąchała

12 i 13 września w Poznaniu odbędzie się akcja specjalna najstarszej akcji ekologicznej w kraju, czyli “Sprzątanie świata Polska” – “Warta warta posprzątania”. Wolontariusze pragnący dołączyć do akcji cały czas mogą się zapisywać. W ubiegłym roku sprzątało ponad 800 osób!

Tereny nadwarciańskie bardziej wymagają sprzątania niż jakiekolwiek inne w mieście – mimo że wiele akcji sprzątania odbywa się właśnie tutaj, jak choćby doroczna akcja sprzątania Warty od źródeł do ujścia, którą organizuje fundacja “Ratuj Ryby” – a przecież także i miasto w tym roku na kompleksowe utrzymanie czystości terenów od mostu Lecha do mostu Przemysła I wyda blisko 3 mln.
– Poznańska Wartostrada to miejsce idealne na spotkania, przejażdżkę rowerem czy spacer. Życie nad brzegami rzeki kwitnie. Niestety wraz z nim rośnie liczba tych, którzy tam śmiecą – wyjaśnia Kasia Czarska, rzeczniczka prasowa Fundacji Nasza Ziemia. – Dowodem na to może być zeszłoroczny wynik akcji, czyli prawie dwie tony odpadów zebranych podczas zaledwie dwóch dni akcji, głównie tzw. “śmieci weekendowych”: butelek, opakowań po jedzeniu, jednorazowych grilli.

Dlatego też w tym roku akcja zostanie podzielona na dwa dni – i dwa obszary działań: 12 września sprzątane będą tereny na północy miasta, w rejonie mostu Lecha, natomiast 13 września będą sprzątane tereny w rejonie mostu Królowej Jadwigi.
– W tych lokalizacjach rozstawimy Kwatery Główne Akcji Sprzątanie świata, w których pomiędzy 11.00 a 15.30 na gotowych do działania wolontariuszy czekać będą Niezbędniki Wolontariusza Naszej Ziemi: worki, rękawice, chwytaki – wszystko to, co niezbędne jest do sprawnego i bezpiecznego sprzątania – wyjaśnia Kasia Czarska. – Dodatkowo, wzorem zeszłorocznej akcji w Kwaterach Głównych uczestnicy będą mogli skorzystać z ekologicznych stoisk edukacyjnych oraz wziąć udział w quizach i konkursach. Nie zabraknie też atrakcji, takich jak wspólne sprzątanie z piłkarzami Warty Poznań. Dołączając do akcji można przyczynić się nie tylko do zadbania o czystość Wartostrady, ale także do promowania postaw ekologicznych i umacniania – przede wszystkim u młodszych – nawyku porządkowania po sobie.

Podziel się: