Wielkie sprzątanie brzegów Warty w Poznaniu. Każde ręce się przydadzą

VIII Sprzątanie Brzegów Warty w Poznaniu fot. Sławek Wąchała

„Warto posprzątać Wartę” – pod takim hasłem 22 kwietnia odbędzie się akcja obejmująca oba brzegi Warty na całej długości miejskiego odcinka. Na uczestników czekają pakiety rękawiczek i worków na śmieci, a także warsztaty, a na zakończenie – niespodzianka.

Organizatorem akcji jest miasto Poznań i fundacja Ratuj Ryby, a termin nie jest przypadkowy: 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tego dnia od ponad 100 lat ludzie na całym świecie angażują się tego dnia w akcje sprzątania najbliższych terenów. Nie inaczej jest w Poznaniu: co roku kilkadziesiąt grup zorganizowanych przez szkoły, rady osiedli czy samych mieszkańców sprzątają okolice swoich domów i osiedli.

Jednak największa akcja od kilku lat odbywa się nad Wartą.
„To miejsce, gdzie poznaniacy i poznanianki lubią spędzać wolny czas, spacerować, odpoczywać, jeździć rowerem” – wyjaśniają miejscy urzędnicy. – „Niestety, nie każdy potrafi zadbać o otoczenie i pozostawia po sobie śmieci. Służby porządkowe na bieżąco dbają o czystość w mieście, ale warto dołączyć do akcji promując postawy ekologiczne i umacniając, przede wszystkim u młodszych – nawyki porządkowania po sobie”.

Akcja będzie miała odbywała się wzdłuż Wartostrady i to tam zorganizowano 10 punktów, w których można odbierać rękawiczki i worki, a później przynieść je pełne śmieci:

Działka, ul. Nadbrzeże 4,
Ogród Szeląg, ul. Ugory,
Kontener Art, ul. Ewangelicka,
Klub Na Fali, ul. Piastowska 40,
Łazienki Rzeczne – Klub LOK, ul. Piastowska 71,
Most Przemysła I (strefa wypoczynku – ścianka wspinaczkowa),
POSIR – korty tenisowe nad Wartą, ul. Osiedle Piastowskie 106A,
NURT – kwatera główna, ul. Wioślarska,
Brama Poznania, ul. Gdańska 2,
Poznański Rejon Wspinaczkowy, Wartostrada przy ul. Hlonda.

Każda osoba, biorąca udział w akcji, otrzyma także kod na darmowy przejazd hulajnogą Lime po Wartostradzie. Przy punktach będzie można wypożyczyć i oddać pojazd. Chętni dostaną specjalne tytki na kapsle – za pełną tytkę każdy dostanie nagrodę-niespodziankę.

Przy punktach będą też organizowane ciekawe wydarzenia towarzyszące. Oddział Edukacji Ekologicznej z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP oraz Zakład Zagospodarowania Odpadów przygotowały warsztaty edukacyjne na temat roli pszczół i innych zapylaczy, konieczności zmiany zachowań i przyzwyczajeń w pielęgnowaniu zieleni miejskiej a także prawidłowej segregacji odpadów, quizy i konkursy z upominkami.

Z kolei Wydział Klimatu i Środowiska UMP także przygotował dla najmłodszych poznanianek i poznaniaków warsztaty edukacyjne – „Czy jerzyk mieszka w budce?”, „Koszenie/grabienie – przyrodnicze utrapienie” oraz „Kozy w Warcie”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: