W Poznaniu powstało nowe rondo. “Zależało nam na oddaniu do użytku ronda możliwie najszybciej”

fot. PIM

Mieszkańcy Poznania mogą cieszyć się pełną przejezdnością nowego ronda na Szczepankowie. Znajduje się ono na skrzyżowaniu ulic Ługańskiej, Michałowo i Szczepankowo. Nowa infrastruktura drogowa przyniesie szereg korzyści zarówno dla kierowców, pieszych, jak i rowerzystów.

Ruch na nowo przebudowanym rondzie na Szczepankowie zostanie oficjalnie wprowadzony 31 października. Wcześniej przeprowadzono niezbędne prace porządkowe, a także zamontowano wymagane znaki drogowe. Wszystko to zgodnie z planem, który zakładał zakończenie prac do końca listopada.

– Zależało nam na oddaniu do użytku ronda możliwie najszybciej, jeszcze przed wzmożonym ruchem związanym z dniem Wszystkich Świętych – tłumaczy Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zmiany w organizacji ruchu

Wprowadzenie stałej organizacji ruchu rozpocznie się we wtorkowy poranek, 31 października. W następnych dniach zostanie przeprowadzona procedura odbiorów końcowych. Nie wpłynie to jednak na organizację ruchu.

Od 1 listopada ruch autobusów zostanie na stałe skierowany na nowe trasy. Szczegóły można znaleźć na stronie MPK.

Bezpieczeństwo i płynność ruchu oraz korzyści dla rowerzystów

Przed rozpoczęciem inwestycji na skrzyżowaniu ulic Ługańskiej, Michałowo i Szczepankowo znajdowało się zwykłe, pięciowlotowe skrzyżowanie. Dzięki przebudowie i powstaniu ronda, bezpieczeństwo użytkowników dróg i płynność ruchu znacznie się poprawi.

Rondo zostało dowiązane do istniejącego ciągu pieszo-rowerowego na ul. Ługańskiej oraz drogi dla rowerów w kierunku południowo-wschodnim na ul. Szczepankowo. Dzięki temu rowerzyści będą mieli możliwość bezpiecznego włączenia się do ogólnego ruchu i jazdy na rondzie w każdym dozwolonym kierunku.

Przebudowane zostały także chodniki wokół ronda. Dla osób z dysfunkcją wzroku, zgodnie ze standardami Miasta Poznania, zamontowano nawierzchnię fakturową. Ponadto, przejścia dla pieszych zostały doświetlone.

Przypomnijmy – prace przy budowie ronda trwały od 9 maja. Przez cały ten czas kierowcy byli zmuszeni radzić sobie ze zmianami w organizacji ruchu. Najkorzystniejszą ofertę przebudowy skrzyżowania na Szczepankowie, jak podała spółka PIM, złożył poznański Tormel z ceną brutto 2 138 726,89 zł.

Źródło: PIM / MPK / TenPoznan

Podziel się: