fot. ZTM

Uchodźcy będą mogli dłużej jeździć bezpłatnie miejską komunikacją

Nie 30, a 60 dni będą ważne zaświadczenia uprawniające uchodźców z Ukrainy do bezpłatnego korzystania z miejskiej komunikacji. Nowe zaświadczenia będą wydawane już na 60 dni, a ważność starych zostanie automatycznie przedłużona.

Przypomnijmy, że osoby przybyłe z Ukrainy do Poznania po 24 lutego w punkcie recepcyjnym na MTP lub w którymś z punktów ZTM dostawały zaświadczenie uprawniające je do bezpłatnego korzystania z miejskiej komunikacji przez 30 dni. Takie rozwiązanie było konieczne, bo decyzję o bezpłatnych przejazdach za okazaniem paszportu muszą podjąć miejscy radni podczas sesji, co trwałoby za długo, podczas gdy pomoc tego rodzaju była potrzebna od zaraz.

Już wówczas Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, zapewniał, że jeśli się to okaże konieczne, ważność zaświadczeń zostanie wydłużona. I tak się też stało: wojna nadal trwa, większość uchodźców nie może wrócić do swoich domów, więc zostają w Poznaniu, szukają tu pracy i mieszkań, a w takiej sytuacji bezpłatne przejazdy bardzo się przydadzą.

Przypomnijmy, że zaświadczenie uprawnia do bezpłatnego korzystania z transportu miejskiego na na wszystkich liniach ZTM w Poznaniu i na obszarze aglomeracji poznańskiej w każdej strefie taryfowej – dokładnie tak jak bilet sieciowy. Można je otrzymać w punkcie recepcyjnym dla uchodźców w pawilonie nr 2 na MTP (punkt został przeniesiony z Holu Wschodniego, bo okazał się za ciasny), który jest czynny całą dobę.

Poza tym zaświadczenia wydają też punkty ZTM: pod Kaponierą (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30 – 17:00) oraz wszystkie Punkty Obsługi Klienta ZTM, czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 20:00:Ogrody, Dworzec Sobieskiego przy pętli PST, Górczyn, Junikowo, plac Wiosny Ludów, Dębiec, rondo Śródka i Dworzec Zachodni PKP.

Do tej pory po takie zaświadczenia zgłosiło się ponad 25 tysięcy osób.

Przypomnijmy, że miasto oferuje uchodźcom z Ukrainy szereg form wsparcia, a wszystkie można znaleźć na stronie miasta, która ma specjalną zakładkę w języku ukraińskim.