Darmowa komunikacja miejska dla uchodźców z Ukrainy

Miasto Poznań Plac Wielkopolski MPK tramwaj fot. Sławek Wąchała

Uchodźcy, którzy dotarli do Poznania z Ukrainy, otrzymają zaświadczenia, dzięki którym będą mogli bezpłatnie korzystać z miejskiej komunikacji. Są one wydawane w recepcji w Holu Wschodnim na MTP.

Zaświadczenia mają hologramy i uprawniają do poruszania się komunikacją bezpłatnie przez miesiąc, jak o tym informowaliśmy. Dlaczego jednak uchodźcy muszą mieć zaświadczenia? Czy nie wystarczyłoby okazanie paszportu? Wiele miast zastosowało właśnie taką, znacznie prostszą metodę.

Jak jednak wyjaśnił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta, w Poznaniu nie jest to możliwe – przynajmniej na razie. Zgodnie z prawem taką decyzję musieliby podjąć miejscy radni podczas sesji – do marcowej został już zaledwie tydzień, więc projekt uchwały nie zdążyłby przejść wszystkich wymaganych procedur. To oznacza, że radni mogliby się zająć tą sprawą dopiero podczas kwietniowej sesji, a to zdecydowanie za późno. Dlatego zdecydowano się na zaświadczenia – na miesiąc, ale jeśli się to okaże konieczne, pomoc zostanie wydłużona.

Źródło: Radio Poznań

Podziel się:

Ostatnio dodane: