wilki fot. pixabay

Swarzędz: GDOŚ dała zgodę na odstrzał wilków. Ale pod pewnymi warunkami

Mogą zostać zastrzelone tylko cztery osobniki z widocznymi objawami choroby, te, które były widywane w Garbach i Szczepankowie. Po zabiciu każdego z nich należy sporządzić protokół i dokładnie zbadać każde zwierzę.

Jak poinformowała “Gazeta Wyborcza”, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzał wilków, które tak dały się we znaki mieszkańcom – informowaliśmy o atakowanych i porywanych psach. Ale postawiła szereg warunków, z których najważniejszy określa, że mają zostać zabite najwyżej cztery wilki z widocznymi śladami choroby – wilki są zarażone świerzbowcem, co naukowcy wykryli w ubiegłym roku.

To tłumaczy ich nietypowe zachowanie oraz podchodzenie pod ludzkie siedziby. Chore i osłabione wilki nie są w stanie zaatakować sarny czy zająca, natomiast domowe zwierzę, jak pies, jest dla nich łatwą zdobyczą i pozwala przeżyć. GDOŚ zaznaczyła, że odstrzał będzie miał na celu także ochronę pozostałej populacji wilków przed zakażeniem, Świerzbowiec jest prawdziwą plagą wśród wilków, także stado ze swarzędzkich lasów zostało zdziesiątkowane przez tę chorobę.

Po zabiciu każdego z wilków ma być sporządzony szczegółowy protokół, a ciało zwierzęcia dokładnie zbadane, łącznie z pobraniem przez naukowców materiału do badań.

Jak informuje telewizja WTK, naukowcy popierają decyzję odstrzału z powodu choroby zwierząt. Mówiła o tym w Wieczorze WTK prof. Sabina Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Protestują natomiast członkowie partii Zieloni, którzy uważają, że cała ta sprawa to akcja zmontowana przez lobby myśliwych, którzy chcą sobie zastrzelić wilka.

 

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze