Poznań: Zieloni chcą zakazu odstrzału wilków

wilk fot. pixabay
O zgodę na odstrzał wystąpiła gmina Swarzędz ze względu na apele mieszkańców. Jednak działacze Partii Zieloni zaapelowali o odmowę wydania takiej zgody.

Od kilku miesięcy informujemy o atakach wilków na psy w lasach gminy Swarzędz, między poznańskim Szczepankowem a Garbami. Zgodnie z relacjami mieszkańców wilki potrafią wejść na teren posesji, by porwać psa i to nawet w dzień. Dzieje się tak dlatego, że – jak ustaliła gmina – wilki są zarażone świerzbowcem, a chore i osłabione nie są w stanie polować na sarny czy jelenie.

Działacze partii Zieloni są jednak innego zdania i dlatego wystosowali apel do władz gminy, by wstrzymała się z odstrzałem.

„Wilki są gatunkiem ściśle chronionym, pełniącym ważną funkcje w przyrodzie” – czytamy w apelu. – „Brak jest jakichkolwiek naukowych, racjonalnych argumentów za wydaniem takiej zgody. Wydanie takiej zgody byłoby barbarzyńską, nieuzasadnioną decyzją wpływająca negatywnie na cały ekosystem w tym regionie.

Podawane w prasie oraz przytaczane przez wnioskodawców informacje o rzekomych konfliktach z mieszkańcami pochodzą od wąskiej grupy ludzi związanych z lobby myśliwskim, zmierzającym do zabicia wilków w celach „rekreacyjnych”. Należy tutaj wskazać, że nawet we wniosku władz gminy zabicie wilków ma zostać zrealizowane przez członków PZŁ, a nie nadleśnictwo, co jasno wskazuje na prawdziwe intencje sporządzonego wniosku.

Wniosek ten wywołał powszechne oburzenie wśród mieszkańców Gminy Swarzędz, jej okolic, naukowców oraz przyrodników. Wnioskujemy zatem o zdecydowane odrzucenie możliwości odstrzału wilków, gdyż rzekomy konflikt ludzi (domniemane „zbliżanie się” itd.) z tymi zwierzętami praktycznie nie istnieje – jest sztucznym tworem wykreowanym medialnie przez kilka osób w wiadomym celu.

Wilki nie atakują ludzi, także nie było na terenie Gminy Swarzędz takiego przypadku, toteż trudno tu mówić o jakimkolwiek zagrożeniu zdrowia i życia ludzi. Niepotwierdzone przypadki ataku na luzem puszczone w lesie psy mogą wprawdzie występować, ale należy pamiętać, że na terenie leśnym puszczanie luzem psów (ze względu na ich bezpieczeństwo jak i bezpieczeństwo mniejszych dzikich zwierząt – jak sarny czy zające) jest zakazane przez prawo. W takich przypadkach winę za powstałą śmierć dzikich zwierząt jak i ewentualnego (choć mało prawdopodobnego) ataku wilka na psa ponosi tylko i wyłącznie łamiący prawo właściciel i tylko on a nie niewinne zwierzę powinien ponieść konsekwencje.

Pokładamy nadzieję, że GDOŚ stanie po stronie przyrody i racjonalnych, naukowych argumentów, a nie grupy osób chcących zabić te piękne zwierzęta w celach realizacji swojego morderczego hobby”.

Gmina Swarzędz wysłała już wniosek o odstrzał zwierząt do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. I to GDOŚ podejmie decyzję, czy zezwolić na odstrzał wilków – czy nie.

 

Podziel się: