Suchy Las: Wójt zapewnia, że działa zgodnie z prawem. Ale lipy nadal chce wyciąć

sucholeskie lipy fot sucholeskie lipy
„Nie znalazłem podstaw do wstrzymania realizowanej inwestycji” – napisał wójt Grzegorz Wojtera w komunikacie, który Urząd Gminy Suchy las opublikował w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy: dziś miała się rozpocząć wycinka lip rosnących przy ulicy Młodzieżowej w Suchym Lesie, jak o tym informowaliśmy. Przeszkadzają w rozbudowie ulicy, która ma zapewnić łatwiejszy dojazd do Obornickiej.

Jednak mieszkańcy nie chcą wycinki, protestują też przeciwko rozbudowie ulicy. Dodatkowy jeden pas sprawi, że zwiększy się ruch, a tuż obok jest przecież szkoła. Lipy są także ostoją ptaków i nietoperzy i jednym z nielicznych skupisk dużych drzew w Suchym Lesie. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody nie wolno wycinać drzew w czasie gniazdowania ptaków. W dodatku aleja dla wielu mieszkańców ma wartość sentymentalną: lipy 60 lat temu posadzili ówcześni uczniowie sucholeskiej podstawówki, a więc dziadkowie i rodzice wielu z nich.

Wójt podczas dzisiejszego, bardzo emocjonalnego, spotkania z mieszkańcami obiecał wstrzymać prace do 7 maja. Ale kilka godzin później opublikował oświadczenie:

„Odpowiadając na pismo z dnia 30 kwietnia 2020 roku w sprawie natychmiastowego zaniechania wszystkich czynności prowadzących do wycinki drzew przy ulicy Młodzieżowej w Suchym Lesie, informuję że dokładnie zapoznałem się z wnioskiem, jego uzasadnieniem oraz załączoną petycją mieszkańców. Nie znalazłem podstaw do wstrzymania realizowanej inwestycji pod nazwą: „Przebudowa skrzyżowania ul. Obornickiej z ul. Młodzieżową w Suchym Lesie”.

Jednocześnie pragnę zapewnić, że prace przez generalnego wykonawcę prowadzone będą zgodnie z obowiązującymi przepisami, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów Ustawy o ochronie przyrody.

Między innymi w związku z tym poleciłem wstrzymanie wycinania tych drzew, na których stwierdzono występowanie zeszłorocznych gniazd ptasich, kierując jednocześnie w tej sprawie wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Wierzę głęboko w to, że trudna, ale konieczna decyzja o usunięciu części drzew w tym rejonie zostanie zrekompensowana poprawą komfortu i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg i innych ciągów komunikacyjnych po zrealizowaniu tej ważnej inwestycji”.

„Pozostaje nam liczyć na inne instytucje” – podsumowują działacze z Suchego Lasu. – „U nas w gminie nie mamy szans na wysłuchanie”.

el

Podziel się: