Suchy Las stosuje fusy od kawy na przejściach dla pieszych

fusy w Suchym Lesie fot. Lokalni w Gminie Suchy Las
Stowarzyszenie Lokalni w Gminie Suchy Las dzisiaj eksperymentalnie posypało fusami od kawy oblodzone przejście przy torach kolejowych.

Od kilku dni furorę robi ta metoda, którą zastosowały władze Lwowa. Zamierza ją wprowadzić także Kraków, a Poznań na razie się zastanawia, ponieważ nie ma badań naukowych jednoznacznie stwierdzających, czy fusy kawowe nie zaszkodzą roślinom.

Stowarzyszenie Lokalni w Gminie Suchy Las postanowiło sprawdzić to doświadczalnie.
„Zainteresowani przykładem Lwowa i Krakowa postanowiliśmy sami wypróbować ekologiczną alternatywę dla piasku i soli i dzisiaj posypaliśmy fusami od kawy oblodzoną drogę przy przejściu przez tory” – wyjaśnili. – „Szukając cały czas bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań w każdej dziedzinie uznaliśmy ten pomysł za dobry. Zbieraliśmy fusy wśród znajomych, zbierała też z nami Restauracja Gajowa 12 z Suchego Lasu i udało nam się zgromadzić całkiem pokaźną ilość”.

Wybór miejsca do eksperymentu nie był przypadkowy: to popularne tereny spacerowe mieszkańców Suchego Lasu, którzy często spacerują tędy z psami, a fusy od kawy, w przeciwieństwie do soli, w żaden sposób nie drażnią psich łap, a spełniają swoją rolę zmniejszając śliskość nawierzchni.

„Do tego zapach kawy roztaczający się dookoła miło nastraja” – wyjaśniają działacze stowarzyszeni. – „Napotkani spacerowicze zatrzymywali się i z zainteresowaniem obserwowali akcję uznając to za
fajny pomysł”.

Oczywiście przy większej skali wykorzystania fusów zdobycie odpowiedniej ilości może nastręczać pewnie problem, ale działacze stowarzyszenia mają nadzieję, że gdy w akcję zaangażuje się wystarczająco dużo osób, uda się nazbierać taką ilość fusów, żeby sypać nimi drogi chociaż tam, gdzie środowisko przyrodnicze jest ważne – na przykład w parkach.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze działanie z zakresu ekologii Lokalnych w Gminie Suchy Las.
„Były już projekty o zapylaczach, o gromadzeniu wody deszczowej czy ochronie fauny i flory wodnej” – wyliczają działacze – „wierzymy, że drobnymi działaniami wokół siebie można pomóc przyrodzie”.

Lokalni w Gminie Suchy Las

Podziel się:

Ostatnio dodane: