kawa fot. pixabay

Poznań: Czy miasto będzie sypać chodniki fusami kawy?

Jest taka szansa, ale nie bez przeprowadzenia dokładnych badań. Bo oddziaływanie fusów na środowisko nie jest wcale tak jednoznacznie jak się wydaje.

Chodzi o nowatorską metodę zastosowaną we Lwowie, gdzie doradczyni burmistrza znalazła informację o tym, że w Skandynawii zimą zamiast piasku czy soli posypuje się chodniki i jezdnie fusami kawy. Metodę już postanowił wykorzystać Kraków, a Radio Poznań postanowiło sprawdzić, czy jest szansa na zastosowanie tej metody w Poznaniu.

Jak się okazało, Magdalena Żmuda, dyrektor Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP, zna tę metodę, jednak uważa, że jej zastosowanie wymaga badań i opinii ekspertów. Bo fusy według niektórych opinii zbytnio zakwaszają ziemię i mogą też działać niekorzystnie na dżdżownice.

Wydział nie mówi więc “nie”, ale zamierza najpierw zebrać opinie fachowców i dopiero wtedy podjąć decyzję. Co prawda z naukowymi opracowaniami wpływu fusów na środowisko może być problem, ale wydział nie wyklucza, że zwróci się o pomoc w zbadaniu sprawy do poznańskich uczelni.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze