Środa Wielkopolska: W pasiekach padają pszczoły!

Setki tysięcy martwych pszczół znajdują w swoich pasiekach pszczelarze w okolicach Ulejna w powiecie średzkim. Ich zdaniem powodem jest zatrucie owadów.

Jak informuje Radio Poznań, pierwsze martwe owady zauważono w piątek. Teraz martwe są setki tysięcy pszczół w kilku różnych pasiekach, w niektórych wyginęło więcej niż połowa owadów. Pszczelarze są zdania, że powodem masowego padania pszczół w tej okolicy są opryski pól. Ktoś nieodpowiednio zastosował środek owadobójczy.

Pszczelarze o martwych pszczołach zawiadomili służby weterynaryjne, a te pobrały próbki martwych owadów i wysłały je do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, gdzie specjaliści będą próbowali ustalić, co spowodowało śmierć owadów.

Pomór pszczół to bardzo poważna sprawa nie tylko dla pszczelarzy: owady zapylają rośliny w promieniu wielu kilometrów od swoich uli. Teraz, gdy pszczół zabraknie – plony na okolicznych polach i w ogrodach będą niższe. Naukowcy wyliczyli, że gdyby wyginęły pszczoły na ziemi, ludzkość miałaby przed sobą zaledwie dwa lata życia. To dlatego tak się o nie dba, nie tylko w pasiekach: sadzi się rośliny miododajne, zakłada ogrody specjalnie dla pszczół, by je przyciągnąć i stworzyć im warunki bytowania.

Także władze Poznania założyły miodny ogród na Cytadeli, gdzie stoi już sześć uli. W ubiegłym roku miejscy radni podczas lipcowej sesji dostali po słoiczku miodu z poznańskiej, miejskiej pasieki.

el