beczki z chemikaliami fot. PSP Koło

Środa: Beczki z chemikaliami porzucone na polu

11 stycznia na polu w Elżbietowie pod Środą Wielkopolską znaleziono około 50 beczek z niezidentyfikowanymi chemikaliami. Śledztwo w tej sprawie prowadzi średzka prokuratura.

Beczki, a szczególnie ich zawartość, zostały zbadane przez strażaków – jak informuje RMF FM, zawierają substancje wykorzystywane przy produkcji tworzyw sztucznych. Śledczy uważają, że to pomoże w namierzeniu sprawców, którzy wyrzucili te chemikalia.

Zawartość beczek badają obecnie inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, by sprawdzić, czy nie są toksyczne dla środowiska i czy nie doszło do wycieku. Dopiero po ustaleniu, że pojemniki są szczelnie i nie stanowią zagrożenia dla środowiska, będzie można myśleć o ich usunięciu i utylizacji.

Kto powinien się tym zająć? Jeśli prokuraturze nie uda się ustalić właścicieli pojemników, obowiązek spadnie na gminę. A to oznacza poważny wyłom w jej budżecie, bo tego rodzaju operacje, wymagające specjalistycznych środków, nie są tanie. Przykładowo usunięcie toksycznych odpadów w miejscowości Szołajdy w powiecie kolskim wstępnie oszacowano na 14 tys. zł.

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze