sobota, 24 lutego, 2024

Sieć sklepów pozwała władze miasta do sądu. Z powodu uchwały krajobrazowej

Spółka Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka, zaskarżyła do sądu poznańską uchwałę krajobrazową. Jej zdaniem uchwała naraża spółkę na straty finansowe w wysokości 3 mln zł.

Uchwała krajobrazowa weszła w życie 5 sierpnia ubiegłego roku i wyszczególnia, jakie rodzaje reklam i nośników w jakich dzielnicach miasta można stosować. Ich właściciele, zgodnie z zapisami uchwały, mają 12 miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów, czyli zmiany reklam albo ich usunięcia. Jeśli tego nie zrobią – będą płacić kary.

Uchwała w przypadku tej konkretnej sieci sklepów oznacza konieczność naprawdę dużych zmian, zwłaszcza w zabytkowym centrum miasta, między innymi wymiany szyldów, bo nie spełniają one wytycznych wskazanych w uchwale. Jak podaje Radio , przedstawiciele spółki wyliczyli, że to kosztowałoby ich aż 3 mln zł.

Jednak Tobiasz Wichnowski, wicedyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP, powiedział rozgłośni, że spółka nie wyjaśniła, jak wyliczyła tak wysokie straty finansowe, nie podała też, które sklepy i w jakich lokalizacjach zostały ujęte w wyliczeniu. Opracowanie, z wyszczególnieniem konkretnych sklepów i wskazanych zmian, przygotowali natomiast pracownicy wydziału. Wynika z niego, że rzeczywiście spółka musiałaby pewne zmiany wprowadzić, ale na pewno nie w każdym sklepie i nie o takiej wartości, jaką wskazała w skardze.

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny w grudniu ubiegłego roku zadecydował, że jeśli legalna reklama ma zostać usunięta na podstawie uchwały krajobrazowej, to jej właściciel powinien dostać odszkodowanie. To oczywiście nie dotyczy nielegalnych reklam.

W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odbyła się już pierwsza rozprawa i jak podaje Radio Poznań, poznańscy urzędnicy są dobrej myśli – ale i tak zamierzają przygotować zmiany w uchwale. Prawdopodobnie czas dostosowania reklam do wytycznych uchwały zostanie wydłużony, ale te decyzje zostaną podjęte dopiero po rozstrzygnięciu sprawy ze skargą Jeronimo Martins.

Źródło: Radio Poznań
Strona głównaPoznańSieć sklepów pozwała władze miasta do sądu. Z powodu uchwały krajobrazowej