Radni przyjęli Lokalne Standardy Urbanistyczne

Poznańscy radni w głosowaniu przyjęli Lokalne Standardy Urbanistyczne. Ma to pomóc w walce ze złymi skutkami wprowadzonej na początku roku ustawy zwanej “Lex Deweloper”.

Włodarze miasta na możliwe nadużycia ze strony deweloperów po wprowadzeniu ustawy wskazywali już kilkukrotnie (m.in. tutaj i tutaj). Ich zdanie na dzisiejszej sesji rady miasta poparła większość radnych. Chociaż byli i przeciwnicy wprowadzenia Lokalnych Standardów Urbanistycznych, którzy wskazywali na zbyt szybkie tempo prowadzenia prac.

Do tego odniósł się Maciej Wudarski, zastępca Prezydenta Poznania. – To rząd i parlament wyznaczyły tempo dyskusji o tym problemie. Nie byłoby ustawy to również nie byłoby dzisiaj dyskusji o tym problemie.

Wątpliwości budził też fakt czy Lokalne Standardy Urbanistyczne nie będą momentami kolidowały z planami zagospodarowania miejskiego.

Ostatecznie jednak radni zdecydowali się przyjąć LSU. Za tym projektem było 19 radnych, przeciw 12, a jeden zdecydował się wstrzymać od głosu.

Ustawa potocznie nazywana “Lex Deweloper” miała na celu ułatwienie deweloperom pozyskiwania gruntów oraz budowy mieszkań. Według miasta mogło to prowadzić do szeregu nadużyć, w których budynki powstałaby chaotycznie, bez potrzebnej infrastruktury do ich prawidłowego funkcjonowania.

Po wprowadzeniu Lokalnych Standardów Urbanistycznych zmieni się szereg wymogów dla dewelopera planującego nową inwestycję. LSU zmniejsza m.in. odległość od szkół, przedszkoli oraz terenów wypoczynkowych w jakich muszą się znajdować te obiekty od nowej inwestycji. Dodatkowo LSU nakłada na dewelopera obowiązek doprowadzenia instalacji ciepłowniczej do nowych budynków.

Według włodarzy miasta Lokalne Standardy Urbanistyczne pozwolą ograniczyć negatywne skutki ustawy Lex Deweloper.

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze