niedziela, 25 lutego, 2024

Przebudowa Areny wstrzymana!

Przebudowy Areny nie będzie, przynajmniej na razie. Spółka MTP unieważniła przetarg. Powodem jest cena: wykonawcy chcą za przebudowę znacznie więcej, niż  targi mogą zaoferować. 

Jak powiedział Radiu Tomasz Kobierski, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, które zarządzają obiektem, na przetarg wpłynęły cztery oferty na kwoty od 481 do 600 mln zł. Wszystkie przekraczały budżet założony na tę inwestycję. Przedstawiciele MTP negocjowali z potencjalnymi wykonawcami, ale nie udało się im obniżyć ceny. Przetarg został więc unieważniony, ponieważ spółka nie jest w stanie zdobyć dodatkowych pieniędzy ponad budżet, jaki przygotowała na tę inwestycję.

Przebudowa Areny została więc wstrzymana, ale prezes Kobierski zapewnił, że Grupa MTP stara się o dofinansowanie zewnętrzne na ten cel. Potrzeba dodatkowo około 100 mln zł – tyle wynosi różnica między najtańszą ofertą a kwotą na przebudowę zabezpieczoną przez MTP. Jest szansa otrzymania kredytu w odpowiedniej wysokości, ale miasto musiałoby zapewnić zabezpieczenie. Prezes już zwrócił się do prezydenta Poznania z odpowiednim pismem, a równolegle trwają starania o otrzymanie dotacji z ministerstwa sportu.

Jak powiedział Radiu Poznań prezydent Jacek Jaśkowiak, miasto rozważy kwestię wsparcia przebudowy Areny po wyborach samorządowych. Chodzi o duże pieniądze oraz wynikającą z tego długofalową współpracę, więc tym powinien się zająć już nowy prezydent i nowa rada miasta.

On sam, jeśli mieszkańcy ponownie go wybiorą, będzie wspierał modernizację Areny i widzi pewne możliwości uzyskania dofinansowania na przykład z Totalizatora Sportowego. Prezydent zwrócił też uwagę, że przebudowa Areny jest ważna z jeszcze jednego powodu: Poznań potrzebuje hali widowiskowo-sportowej tej wielkości i jakości, bo obecnie jej nie ma i z tego powodu wiele wydarzeń omija stolicę Wielkopolski. Przypomnijmy, że przebudowana Arena będzie mogła pomieścić nawet 9 tysięcy widzów, co pozwoli na organizację i dużych koncertów, i dużych wydarzeń sportowych.

Źródło: Radio Poznań
Strona głównaPoznańPrzebudowa Areny wstrzymana!