sobota, 9 grudnia, 2023

Remont Areny zacznie się jeszcze w tym roku?

Jak zapowiada Grupa MTP, negocjacje z wykonawcą przebudowy Areny już się kończą, więc prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Zakończenie remontu przewidywane jest za trzy lata.

Po kilku latach starań Międzynarodowym Targom Poznańskim, które przejęły Arenę i mają przeprowadzić jej przebudowę, udało się wyłonić wykonawcę. Zadanie nie było łatwe, głównie z powodów finansowych, więc remont się mocno opóźnił: według pierwszych ustaleń miał rozpocząć się w 2019 roku, a zakończyć w 2022. Ale cena zaoferowana przez targi była za niska – 100 mln zł – i do pierwszego przetargu nie zgłosił się żaden chętny. Później wybuchła pandemia i wojna w Ukrainie, co dodatkowo podniosło koszty materiałów budowlanych, no i utrudniło samą realizację ze względu duży odpływ pracowników z branży budowlanej.

Jeszcze później doszło do protestów społeczników, którzy wykryli zaplanowaną wycinkę drzew w parku Kasprowicza okalającym Arenę pod pretekstem budowy – co także wstrzymało prace. Trzeci już przetarg był zaplanowany na październik 2022 roku, ale spółka MTP go odwołała, ponieważ uznała, że lepiej zaczekać na decyzję lokalizacyjną dla rozbudowy hali.

Ta decyzja została wydana 10 października i w związku z tym w lutym 2023 roku ogłoszono kolejny przetarg na generalnego wykonawcę przebudowy. Nie podano kwoty przeznaczonej na przebudowę, ale najwyraźniej okazała się atrakcyjna, bo zgłosiły się cztery chętne firmy. Spółka MTP już wtedy zapowiedziała, że ujawni koszt przebudowy dopiero po zakończeniu negocjacji z wykonawcą.

Jak poinformowało Radio Poznań, negocjacje z wykonawcą właśnie dobiegają końca, a prace na budowie mają się zacząć jeszcze w tym roku. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale jak powiedział rozgłośni Tomasz Kobierski, prezes MTP, na pewno nie będzie zmian w projekcie. Co oznacza, że poziom podłogi Areny zostanie obniżony o 6 metrów, sama hala będzie znacznie większa i pomieści nawet 9 tys. widzów. Obiekt zostanie też wyposażony w nowoczesne nagłośnienie i oświetlenie przystosowane nie tylko do obsługi koncertów, ale także imprez sportowych, w tym e-sportu i gamingu.

Arena zyska też podziemny parking, nowocześniejsze wyposażenie wnętrza, restaurację i kawiarnię – ale z zewnątrz jej wygląd prawie się nie zmieni, choć oczywiście zostanie wyremontowana.

Źródło: Radio Poznań
Strona głównaBiznes i FinanseRemont Areny zacznie się jeszcze w tym roku?