Premier: Jest osiemnasty przypadek koronawirusa

” To realne i globalne zagrożenie” – powiedział premier Mateusz Mazowiecki na specjalnej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Oprócz premiera wzięli w niej udział ministrowie zdrowia, MSWiA, MEN i nauki.

Jak powiedział premier, decyzję o odwoływaniu imprez w swoich regionach będą podejmować wojewodowie – o ile wcześniej nie odwołają ich sami organizatorzy. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Chodzi tu o imprezy powyżej tysiąca osób na stadionach i 300 w salach zamkniętych.

Dyrektorzy szkół i samorządy już mają prawo zawieszać zajęcia w szkołach – skorzystał z tego samorząd Poznania, jak informowaliśmy. Jak powiedział minister Dariusz Piontkowski, rozważana jest taka decyzja na poziomie całego kraju, jednak nie została jeszcze podjęta.

Premier potwierdził też 18. przypadek zakażenia koronawirusem, tym razem w województwie mazowieckim. Zapewnił, że rząd rozważa podjęcie kolejnych środków, ale będzie o tym informował na bieżąco, w miarę jak będą podejmowane.

Przypomnijmy, że już wprowadzono wzmożone kontrole sanitarne na granicach w pięciu punktach, a minister Mariusz Kamiński zapewnił, że wszystko odbywa się zgodnie z planem. Od dziś będą kontrolowani także pasażerowie promów i pociągów dalekobieżnych. Kontrola na lotniskach odbywa się od kilku tygodni.

Wstrzymano wymiany studenckie, a konferencje naukowe przeniesiono na inne terminy – to zalecenie ministra nauki, Jarosława Gowina. Warszawski Uniwersytet Medyczny już odwołał wykłady z powodu koronawirusa.

Minister Łukasz Szumowski zaapelował do Polaków o rozsądek, a szczególnie do osób starszych i przewlekle chorych, dla których jest szczególnie groźny. Jego zdaniem wszystkie wskazane środki są niezbędne, jeśli mamy powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

W Poznaniu odwołano już szereg imprez – piszemy o tym tutaj.

el

Podziel się: