piątek, 1 grudnia, 2023

Poznański wolontariusz ranny w Ukrainie nie żyje

Wolontariusz Inicjatywy Nehemiasz, który został ranny podczas 16 marca podczas rosyjskiego ataku, zmarł w Kijowie. O jego śmierci poinformowała Inicjatywa Nehemiasz na swoim profilu społecznościowym.

Przypomnijmy, że Rosjanie 18 marca ostrzelali oznakowany konwój pomocy humanitarnej, a rannych zostało dwóch wolontariuszy. Obaj mężczyźni zostali ewakuowani do Dnipro, a jeden z nich, lżej ranny, już wrócił do Polski. Drugi odniósł poważniejsze obrażenia i niezbędne było przeprowadzenie operacji na miejscu. Niestety, nie udało się go uratować, o czym 27 marca poinformowała Inicjatywa Nehemiasz.

“Dziś nadeszła do nas wiadomość, której nigdy nie chcieliśmy usłyszeć: nasz przyjaciel Marek, wolontariusz dostarczający pomoc humanitarną na Ukrainie, zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran” – czytamy w komunikacie na profilu społecznościowym inicjatywy. – “Marek wyjeżdżał z pomocą na Ukrainę od jesieni 2022 r. Bardzo poważnie podchodził do tych wyjazdów i angażował się w ich przygotowanie, w kontakty ze stroną ukraińską oraz aktywny w nich udział.

Był w Irpieniu, Fastowie, na Zaporożu i w Doniecku. Przykładał dużą wagę do właściwego przygotowania także siebie samego: wziął udział w specjalistycznym szkoleniu zrealizowanym przez amerykańską fundację dla wolontariuszy wyjeżdżających na obszary przyfrontowe, miał na względzie odpowiednie zabezpieczenie paramedyczne dla siebie i dla ewentualnych innych osób.

W czwartek 16.03. barbarzyński ostrzał dosięgnął jego, jego kolegę i 4 innych cywilów podczas dostarczania pomocy humanitarnej na trasie Konstantynówka – Czasiw Jar. Pomimo błyskawicznej ewakuacji i najwyższego profesjonalizmu ukraińskich medyków, którzy w ciągu kilku wielogodzinnych operacji walczyli o jego życie, Marek zmarł dziś przed południem w klinice w Kijowie. Jeden z ukraińskich liderów organizacji pomocowej, który znał Marka osobiście napisał dziś do nas: “Marek był CZŁOWIEKIEM. Jest ich bardzo mało”.

Strona głównaWiadomości z PolskiPoznański wolontariusz ranny w Ukrainie nie żyje