Poznań z wysokim ratingiem. „Spadek dochodów będzie zauważalny i odczujemy go wszyscy”

Miasto Poznań panorama Fot. Sławek Wąchała

Agencja Fitch oceniła rating Poznania na A-. Jest to najwyższa możliwa ocena, ponieważ miasto nie może mieć wyższego ratingu niż kraj w którym się znajduje.

Fitch konsekwentnie utrzymuje wysoki rating dla stolicy Wielkopolski. Jednocześnie agencja wskazuje, że zagrożeniem dla Poznania może być „Polski Ład”. Program zmian podatkowych, który miał być rewolucją spotkał się z mocno mieszanymi odczuciami. Od początku roku kolejne grupy zawodowe narzekały, że „Polski Ład” negatywnie wpłynął na ich zarobki.

Kluczowy pakiet polskiego rządu jest też krytykowany przez wiele samorządów. Zwracają one uwagę, że chociaż założenia programu, polegające na zmniejszaniu obciążeń podatkowych Polaków nie są złe, to na samym programie mocno stracą właśnie samorządy.

– Cieszy mnie utrzymanie wysokiego ratingu Poznania. To dowód, że mimo niezależnych od nas trudności Miasto jest bardzo dobrze zarządzane. Niestety Fitch nadal wskazuje na ogromne zagrożenie, jakim dla samorządów jest Polski Ład. Zmiany w podatkach, jakie przygotowuje rząd, boleśnie odcisną się na budżecie Poznania. Spadek dochodów będzie zauważalny i odczujemy go wszyscy – ostrzega Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Źródło: FItch / UMP