Poznań: Wszystko drożeje. Za co zapłacimy więcej w 2020 roku?

Na pewno więcej zapłacimy za zakupy spożywcze i parkowanie w centrum Poznania, a także miejsce na cmentarzu. Mieszkańcy aglomeracji zapłacą też więcej za śmieci. Czy podrożeje też miejska komunikacja? Losy tej podwyżki jeszcze się ważą…

Droższe zakupy dotkną wszystkich Polaków – o czym pisaliśmy. Powodem jest susza, wzrost kosztów produkcji, ale też cen energii elektrycznej, płacy minimalnej i zmiana stawek podatku na niektóre artykuły. Również wszyscy więcej zapłacą za energię elektryczną, droższy jest też opał do pieców węglowych – te najtańsze odmiany węgla wycofano z obiegu. No i ze wszystkich wyżej wymienionych powodów wzrosną czynsze, więc więcej zapłacimy też za mieszkania.

Mocno po kieszeni dostaną mieszkańcy aglomeracji. Do podwyżek wszystkich Polaków u nich dojdą jeszcze znacznie wyższe koszty wywozu śmieci – o czym pisaliśmy – a ci, których praca zmusza do bywania samochodem w Poznaniu, zapłacą więcej za parkowanie w centrum miasta.

Poznaniacy nie zapłacą więcej za śmieci – ale tylko dlatego, że podwyżka opłat była rok temu, a kolejną przewidziano na rok 2021… Więcej zapłacą także za miejsca na cmentarzach, o czym również informowaliśmy.

Mieszkańców stolicy Wielkopolski dotkną natomiast na pewno podwyżki opłat za parkowanie w centrum, o ile nie wybiorą miejskiej komunikacji. Jednak i tu podwyżka jest w planach, choć jeszcze nic nie jest przesądzone, bo na razie debatują o niej radni. Najgorzej mają najmłodsi poznaniacy, czyli uczniowie – w planach jest odebranie im darmowych przejazdów, które obecnie im przysługują.

Jednak losy podwyżki cen biletów miejskiej komunikacji jeszcze się ważą. Pomysł budzi wiele wątpliwości także wśród samych radnych, którzy nie dostali odpowiedzi na wiele nurtujących ich w tej sprawie pytań. Radny Paweł Sowa na przykład jest zdania, że podwyżek można by uniknąć, jeśli się odpowiednio skalkuluje stawki i skoordynuje to z płaceniem podatków w Poznaniu. Czy uda mu się przekonać pozostałych radnych? Decyzja ma zapaść w marcu.

el