Co zdrożeje w 2020 roku?

Podwyżka cen prądu jest jednym z czynników bolesnego wzrostu cen, na jaki musimy się nastawić w tym roku. Za co zapłacimy więcej?

Podwyżka cen za energię elektryczną, zmiany akcyzy i VAT wpłynie też na ceny innych towarów i usług. Ale warto wiedzieć, że niektórym rzeczywiście wzrosną koszty – a inni wykorzystują okazję, by podwyższyć ceny.

Na pewno podrożeje alkohol ze względu na wzrost akcyzy o 10 proc. Teraz za butelkę wódki zapłacimy średnio o 1,4 zł więcej, a za wina – 15 gr więcej. To teoria, bo w sklepach znajdziemy te produkty z cenami zdecydowanie wyższymi niż 1,4 zł. uwaga – nie powinien zdrożeć cydr o zawartości alkoholu do 5 proc.

Droższe są papierosy – za paczkę papierosów zapłacimy średnio o 1 zł więcej, ale za kilogram suszu tytoniowego – już 23 zł więcej. Nie zmienia sytuacji e-papierosy, jednak akcyza na nie wejdzie dopiero od lipca. I wtedy zapłacimy więcej.

Zdrożeją owoce i warzywa ze względu na suszę i wiosenne przymrozki w ubiegłym roku. Ceny mogą być wyższe aż o 10 proc. Ci, którzy oburzali się ceną pietruszki – 22 zł za kg – z perspektywy cen w roku 2020 mogą uznać tę cenę za całkiem przyzwoitą. Co prawda została obniżona matryca VAT do 5 proc. (z 8 proc.) dla cytrusów. Ale ponieważ wzrosły ceny prądu, co przekłada się na ceny przechowywania tych owoców, to cena cytrusów zapewne się nie zmieni.

Mięso – wieprzowina pójdzie w górę, bo mamy kryzys związany z afrykańskim pomorem świń, no i koszty przechowywania mięsa także wzrosną ze względu na wzrost cen prądu. Analitycy prognozują, że cena wieprzowiny pójdzie w górę w 2020 roku o około 6 proc. Zdrożeje drób, ze względu na większy popyt – bo droższa wieprzowina – ale też na problem z ptasią grypą. Na razie mamy pojedyncze ogniska w kraju i oby choroba się nie rozwinęła.

Droższe będą jaja, sery – nawet o 1 zł na kilogramie – a cena mleka może wzrosnąć nawet o 100 proc. To efekt podwyżek cen energii. Chleb będzie droższy o 10 proc. także z powodu wzrostu kosztów produkcji, czyli prądu, paliwa i wyższych pensji.

Droższe będą napoje z wkładem owocowym do 20 proc. ze względu na zmianę matrycy VAT – z 5 do 23 proc. Na nektary i soki nadal obowiązuje stawka 5 proc., więc teoretycznie nie powinny zdrożeć. Podrożeją przyprawy nieprzetworzone – znów przez VAT, który wzrósł z 5 do 8 proc. , a także żywność luksusowa, jak choćby owoce morza – także z powodu wzrostu VAT do 23 proc.

Wzrósł także VAT – z 8 na 23 proc. – za lód w kostkach, więc tu też zapłacimy więcej. Droższe będą książki – tu wpływ ma podwyżka cen prądu – i to średnio o 10–15 proc. A papier toaletowy może być droższy nawet o 30 proc. również z powodu wzrostu cen energii.

Podrożeje węgiel, bo te najtańsze znikły z rynku ze względu na walkę ze smogiem. Za pozostałe gatunki trzeba będzie zapłacić około 15 proc. więcej. Podrożeje wywóz śmieci, w niektórych gminach nawet powyżej 100 proc., wzrosną czynsze ze względu na wzrost kosztów utrzymania budynków, jak administracja, ochrona czy sprzątanie. Ponieważ wzrośnie opłata paliwowa – wzrosną też ceny benzyny, olejów napędowych i gazu. Podrożeją samochody ze względu na konieczność wyposażenia ich w nowe systemy bezpieczeństwa i niższą emisję spalin, co oczywiście oznacza wyższe koszty produkcji.

el

Podziel się: