Co zdrożeje w 2020 roku?

Podwyżka cen prądu jest jednym z czynników bolesnego wzrostu cen, na jaki musimy się nastawić w tym roku. Za co zapłacimy więcej?

Podwyżka cen za energię elektryczną, zmiany akcyzy i VAT wpłynie też na ceny innych towarów i usług. Ale warto wiedzieć, że niektórym rzeczywiście wzrosną koszty – a inni wykorzystują okazję, by podwyższyć ceny.

Na pewno podrożeje alkohol ze względu na wzrost akcyzy o 10 proc. Teraz za butelkę wódki zapłacimy średnio o 1,4 zł więcej, a za wina – 15 gr więcej. To teoria, bo w sklepach znajdziemy te produkty z cenami zdecydowanie wyższymi niż 1,4 zł. uwaga – nie powinien zdrożeć cydr o zawartości alkoholu do 5 proc.

Droższe są papierosy – za paczkę papierosów zapłacimy średnio o 1 zł więcej, ale za kilogram suszu tytoniowego – już 23 zł więcej. Nie zmienia sytuacji e-papierosy, jednak akcyza na nie wejdzie dopiero od lipca. I wtedy zapłacimy więcej.

Zdrożeją owoce i warzywa ze względu na suszę i wiosenne przymrozki w ubiegłym roku. Ceny mogą być wyższe aż o 10 proc. Ci, którzy oburzali się ceną pietruszki – 22 zł za kg – z perspektywy cen w roku 2020 mogą uznać tę cenę za całkiem przyzwoitą. Co prawda została obniżona matryca VAT do 5 proc. (z 8 proc.) dla cytrusów. Ale ponieważ wzrosły ceny prądu, co przekłada się na ceny przechowywania tych owoców, to cena cytrusów zapewne się nie zmieni.

Mięso – wieprzowina pójdzie w górę, bo mamy kryzys związany z afrykańskim pomorem świń, no i koszty przechowywania mięsa także wzrosną ze względu na wzrost cen prądu. Analitycy prognozują, że cena wieprzowiny pójdzie w górę w 2020 roku o około 6 proc. Zdrożeje drób, ze względu na większy popyt – bo droższa wieprzowina – ale też na problem z ptasią grypą. Na razie mamy pojedyncze ogniska w kraju i oby choroba się nie rozwinęła.

Droższe będą jaja, sery – nawet o 1 zł na kilogramie – a cena mleka może wzrosnąć nawet o 100 proc. To efekt podwyżek cen energii. Chleb będzie droższy o 10 proc. także z powodu wzrostu kosztów produkcji, czyli prądu, paliwa i wyższych pensji.

Droższe będą napoje z wkładem owocowym do 20 proc. ze względu na zmianę matrycy VAT – z 5 do 23 proc. Na nektary i soki nadal obowiązuje stawka 5 proc., więc teoretycznie nie powinny zdrożeć. Podrożeją przyprawy nieprzetworzone – znów przez VAT, który wzrósł z 5 do 8 proc. , a także żywność luksusowa, jak choćby owoce morza – także z powodu wzrostu VAT do 23 proc.

Wzrósł także VAT – z 8 na 23 proc. – za lód w kostkach, więc tu też zapłacimy więcej. Droższe będą książki – tu wpływ ma podwyżka cen prądu – i to średnio o 10–15 proc. A papier toaletowy może być droższy nawet o 30 proc. również z powodu wzrostu cen energii.

Podrożeje węgiel, bo te najtańsze znikły z rynku ze względu na walkę ze smogiem. Za pozostałe gatunki trzeba będzie zapłacić około 15 proc. więcej. Podrożeje wywóz śmieci, w niektórych gminach nawet powyżej 100 proc., wzrosną czynsze ze względu na wzrost kosztów utrzymania budynków, jak administracja, ochrona czy sprzątanie. Ponieważ wzrośnie opłata paliwowa – wzrosną też ceny benzyny, olejów napędowych i gazu. Podrożeją samochody ze względu na konieczność wyposażenia ich w nowe systemy bezpieczeństwa i niższą emisję spalin, co oczywiście oznacza wyższe koszty produkcji.

el

Daj znać innym

11
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Elżbieta Mizgalska
Gość
Elżbieta Mizgalska

Wszystko !!!!

Paulina Szymańska
Gość
Paulina Szymańska

WINA PiS,nie Tuska.To tak dla gamoni z PiS.

R.J. Kawa
Gość
R.J. Kawa

Paulina Szymańska gamoniu najpierw zorientuj się w temacie tumanie podwyżki cen prądu wynikają wprost z podniesienia opłaty emisyjnej ,PIS blokuje podwyżki dla indywidualnych odbiorców żeby taka nie dojda intelektualna jak ty nie musiała płacić więcej więc podwyżki cen prądu pochodzą z kad? Z UE zacznij myśleć a nie powtarzać głupoty zaprogramowana marionetko

Paulina Szymańska
Gość
Paulina Szymańska

R.J. Kawa 😂😂😂😂😂

Paulina Szymańska
Gość
Paulina Szymańska

Jeszcze jedno.
Ja nie obrażam,natomiast wyborcy PiS mają to w narracji.pozdrawiam.
Ja dobrego sortu😘

Paulina Szymańska
Gość
Paulina Szymańska

R.J. Kawa miłej niedzieli życzy PO😘😂😘😘

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Paulina Szymańska nie obrażasz ? Gamoni to szukaj w PO-KO ! UBywatelko przypomnijmy głosowanie przeciwko Polsce w zeszłym tygodniu twoich idoli . Będzie jeszcze drozej dzieki wam szna…

Paulina Szymańska
Gość
Paulina Szymańska

Edward Szwec bywaj zdrów.Pozdrawia PO-KO😘🍭💕🌼😇

Alicja Kasprzak
Gość
Alicja Kasprzak

WSZYSTKO

Malgorzata Grala
Gość
Malgorzata Grala

Dokładnie, wszystko!

Tomir Nowaczyk
Gość
Tomir Nowaczyk

Rząd mamy coraż droższy