Rosną ceny za wywóz śmieci w Wielkopolsce. W niektórych rejonach prawie dwukrotnie!

Mieszkańcy podpoznańskich gmin dostali mocno po kieszeni cenami za wywóz odpadów. W 2020 roku stawki mocno poszły w górę, wszyscy muszą się też zaopatrzyć w pojemniki na bioodpady. O ile podskoczą ceny?

Podwyżki dotkną wszystkich, bez względu na to, w jakiej gminie mieszkają i kto zagospodarowuje ich odpady. Jak zgodnie twierdzą burmistrzowie i wójtowie, wszystkie firmy zajmujące się gospodarką odpadami podniosły ceny ze względu na wzrost kosztów paliwa, energii elektrycznej i wynagrodzeń.

Wzrosła też opłata środowiskowa (ze 170 zł do 270 za tonę) i doszedł koszt zagospodarowania bioodpadów. Natomiast gminy nie mogą już, ze względu na regulacje ustawowe, dopłacać mieszkańcom do wywozu i utylizacji odpadów. W dodatku nie da się obniżyć kosztów dzięki surowcom wtórnym – gminy muszą dopłacać firmom, żeby zechciały zabrać makulaturę czy szkło, bo im się to nie opłaca.

A to oznacza, że za to wszystko każdy mieszkaniec będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni – i na własnej kieszeni to odczuje.

Jak informuje „Głos Wielkopolski”, w 17 gminach należących do Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów-Selekt cena za odbiór śmieci wzrośnie o 100 procent – z 13 złotych na 27 zł. Kto śmieci nie posegreguje – będzie płacił za karę cztery razy więcej.

Wszyscy mieszkańcy muszą też mieć brązowe kosze na bioodpady – czyli śmieci biodegradowalne, które mają być do nich wrzucane luzem, nie w workach. jeśli ktoś ma kompostownik – nie będzie musiał mieć brązowego pojemnika i za odpady zapłaci mniej, więc warto się o taki zatroszczyć – o ile mamy ogród, w którym będziemy mogli zużyć wyprodukowany kompost.

Mieszkańcy Tarnowa Podgórnego, Rokietnicy, Mosiny i Lubonia też czekają podwyżki – z 15 zł do 26 zł od osoby. Te gminy podpisały umowę z firmą Clean City z Międzychodu, bo w poprzednim miejscu składowania, w Piotrowie Pierwszym, w ciągu roku ceny trzykrotnie poszły w górę. W tych gminach ci, którzy nie segregują śmieci, zapłacą dwa razy więcej za ich wywóz.

Mieszkańcy gmin należących do GOAP podwyżki nie dostaną – bo dostali ją w ubiegłym roku. Kolejna czeka ich w 2021. Za wywóz śmieci płacą 15 zł od osoby, a za niesegregowane – dwa razy więcej. Niestety, już wiadomo, że kolejna podwyżka opłat za wywóz śmieci będzie w 2021 roku. Jaka? Jeszcze nie wiadomo, bo nie wiadomo, jak na sytuację i ceny przełoży się zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych.

el

Podziel się: