Poznań w czołówce miast o największym zanieczyszczeniu powietrza na świecie!

fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

Rano miejsce piąte, teraz – czternaste. Stolica Wielkopolski znajduje się w światowej czołówce miast pod względem zanieczyszczenia powietrza.

Fatalną jakość powietrza w mieście potwierdza ranking firmy IQAir, która prowadzi monitoring jakości powietrza na świecie i publikuje wyniki na swojej stronie. I według tego rankingu Poznań przed 10.00 rano był miastem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Warto dodać, że pierwsze trzy miejsca zajęły: Biszkek w Kirgistanie, Dhaka w Bangladeszu czy Wuhan w Chinach.

Po południu jakość powietrza w Poznaniu się poprawiła i o 14.00 miasto zajmowało 14. miejsce w rankingu, co nadal stanowi najgorszy wynik w Polsce – Kraków zajmował miejsce 16. Sytuacja nadal jest zła – informowaliśmy, że ze względu na zanieczyszczenie powietrza w mieście obowiązuje zakaz palenia w piecach i kominkach.

IQAir podaje natomiast na swojej stronie, że poziom pyłu PM2.5 wynosi 52.7µg/m sześć., a PM10 – 55.6µg/m sześć. „Stężenie PM2,5 w Poznaniu jest obecnie 10,5 razy wyższe niż roczna wartość zalecana przez WHO w zakresie jakości powietrza” – czytamy na stronie.

Szczególnie niepokoi fakt, że na złe wyniki takich miast jak Kraków czy Wrocław nakładają się warunki geograficzne: miasta leżą w dolinach otoczonych wyniesieniami, co sprawia, że „wywiewanie” smogu jest utrudnione. Tego problemu nie ma Poznań, który leży na równinie, w dodatku ma kliny zieleni, które mają ułatwiać przewietrzanie miasta. A jednak tu powietrze jest gorsze i chyba ważna jest odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Przy czym odpowiedź w rodzaju „to tylko chwilowa kumulacja” raczej nie będzie zadowalająca w sytuacji, gdy w wielu miastach Chin, Indii czy nawet Rosji mieszkańcy oddychają czystszym powietrzem niż w Poznaniu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: